Pátral po něm už známý conquistador Hernán Cortéz. Marně. Obrovské bájné sídlo indiánů z předkolumbijských dob plné pokladů však lákalo i další dobrodruhy. Ve 30. letech 20. století se ho pokusila najít expedice amerického antropologa Williama Duncana Stronga. V roce 1940 se do džungle vypravil také americký novinář a dobrodruh Theodore Morde. Ten po návratu tvrdil, že město opičího boha opravdu našel. Než ale stačil oznámit světu, kde přesně se bájné sídlo nachází, zemřel při automobilové nehodě.

V roce 2015 se archeolog Christopher Fisher a geograf Stephen Leisz z Colorado State University rozhodli kývnout na nabídku kameramana a dobrodruha Steve Elkinse. Dvaašedesátiletý nadšenec se o legendu o Bílém městě začal zajímat v roce 1990 během pobytu v Hondurasu. Vypravil se proto do džungle plné jedovatých hadů, ale podobně jako řada jeho předchůdců nic nenašel. Los Angeleský filmař se ale nevzdal a počkal do doby, kdy bezcílné bloudění džunglí nahradila technologie.

Bílé město

Získal finance na vědecký projekt, jehož výsledkem byl průzkum oblasti, kde se Bílé město mělo nacházet. K tomu mu měl pomoci moderní 3D systém LiDAR (Light Detection and Ranging), jenž je uzpůsobený pro letecké mapování. Při přeletu vysílá k zemi miliardy laserových paprsků, z nichž pak skládá prostorový model terénu. Dokonce i pod hustým příkrovem vegetace.

Během týdne se týmu podařilo získat více dat o daném území než za deset let pozemního průzkumu. A podle Elkinse dokonce našli i bájnou metropoli. Archeologové potvrdili, že se mezi stromy pyšně tyčí pyramidy a kroutí dávno opuštěné ulice a náměstí. Domnívají se, že ruiny by mohly pocházet z 5. století našeho letopočtu a byly domovem vyspělé mezoamerické civilizace.

Paraziti, co žerou obličej

Nakonec se do džungle vypravila expedice v čele s filmařem Stevem Elkinsem a spisovatelem Douglasem Prestonem. Ti zachytili celé putování do úspěšné knihy a dokumentu. Avšak domů do Spojených států se vrátili s nevítaným suvenýrem, infekcí tropickou chorobou leishmaniózou. Nemoc byla diagnostikována asi polovině lidí z výpravy. Parazit, jehož přenáší bodavé písečné mouchy, je masožravý. Rozežírá kůži, maso a způsobuje otevřené boláky.

Zdroj: Youtube

Někteří členové výzkumu byli tak vážně nemocní, že jim selhávaly orgány. Zlí jazykové tvrdí, že leishmanióza je prokletí za vyrušení opičího boha. Opírají se o legendu, která praví, že obyvatelé Bílé město opustili v 16. století kvůli strachu z neznámé nemoci.

Zdroje:

www.plus.rozhlas.cz, www.idnes.cz, www.nationalgeographic.com, www.nationalpost.com