Nejvýchodnější část Hondurasu, sahající až do severovýchodní Nikaraguy, má rozlohu přes 3 500 kilometrů čtverečních a je jedním z nejzachovalejších nížinných deštných pralesů ve Střední Americe. Pyšní se nejen vzácnou faunou a flórou, ale také historií osidlování.

Už známý conquistador Hernán Cortéz byl přesvědčen, že se zde skrývají pozůstatky legendárního Bílého města s obrovskými poklady. Jeho pátrání však bylo neúspěšné. Sídlo vyspělé civilizace lákalo i další dobrodruhy. Ve 30. letech 20. století se ho vypravil hledat americký antropolog William Duncan Strong a v roce 1940 americký novinář a dobrodruh Theodore Morde. Ten tvrdil, že spatřil obrovskou sochu opičího boha a bílé sloupy. Než však stačil oznámit, kde přesně se La Ciudad Blanca nachází, zemřel při automobilové nehodě.

Bílé město v Hondurasu

Místní domorodci upozorňovali, že bájná metropole je prokletá. Vyprávěli, že město bylo kdysi zasaženo sériemi katastrof. Jeho obyvatelé si proto mysleli, že se na ně bohové rozzlobili, a proto své příbytky chvatně opustili. Ten, kdo klid místa vyruší, má smrt jistou. Filmař a průzkumník Doug Elkins se ale nezalekl. „V 90. letech jsem v džungli náhodou spatřil balvan s petroglyfem. Muž s maskou držel v ruce hůl a pytel s něčím, co vypadalo jako klasy. Řekl jsem si, kdo tak nádhernou řezbu uprostřed ničeho zhotovil? Rozhodl jsme se, že tomu tajemství přijdu na kloub."

Dobrodruh nenechal nic náhodě. O 22 let později oslovil archeologa Christophera Fishera a geografa Stephena Leisze z Colorado State University, kteří rozsáhlou oblast na karibském pobřeží Hondurasu zkoumali z ptačí perspektivy pomocí speciálního přístroje LiDAR. Ten dokáže nakouknout pod koruny stromů a přesně zaznamenat konfiguraci terénu. Po týdenním mapování se před vědci objevila plastická mapa zemského povrchu, na níž se rýsoval čtvercový útvar.

V roce 2012 se tak Elkins s týmem dalších filmařů, vědců a specialistů na přežití v džungli a více než tuctu honduraských vojáků vydal na náročnou cestu. Potkali jedovaté hady, pohyblivý písek i kousavý hmyz. Vytrvalost se však vyplatila. Hluboko v džungli našli ruiny domů, nádoby, sochy, dlážděné ulice, parky, pyramidy a rozsáhlý zavlažovací systém.

Prokleté Bílé město

Legendární Bílé město tak bylo konečně objeveno. Nakonec si ale vybralo svou daň. Členové expedice si z divočiny donesli tropickou chorobu leishmaniózu, způsobenou mikroskopickým parazitem, jenž rozežírá měkké tkáně. Museli tak podstoupit náročnou a bolestivou léčbu.

Zdroj: Youtube

Později bylo Oscarem Castrem, vedoucím archeologického oddělení Honduraského institutu antropologie a historie potvrzeno, že nalezené artefakty pocházejí z let 1000 až 1400 n. l. Vytvořila je neznámá kultura, která pravděpodobně žila po celém regionu La Mosquitia. Od roku 2016 na území probíhá archeologický výzkum, od něhož si odborníci slibují, že odhalí další poklady. Například bájný zlatý poklad.

Zdroj:

www.livescience.com, www.messagetoeagle.com, www.plus.rozhlas.cz