Záhadná rasa bílých obrů je stále předmětem vědeckých sporů. Nalezli další v USA

Johana Dahlová | 20. 3. 2022

Jeskyně Lovelock v Nevadě je dnes prohlášena za historickou památku a není divu. Množství artefaktů nalezených v jeskyni bylo obrovské. Byly to však pozůstatky bílých obrů, tak jak si vyprávějí američtí domorodci? Příběhy o bílých, rudovlasých obrech nejsou v Americe neobvyklé.

Kdo žil v jeskyni Lovelock?

Jeskyně Lovelock vznikla díky jezeru, které zde bylo v období pliocénu. Během následujících teplejších období jezero ustoupilo a zůstaly po něm jen menší vodní plochy, které dnes známe jako jezero Hubmoldt, Pyramidové a Carsonovo jezero.

Z nálezů v jeskyni poblíž města Lovelock se dozvídáme, že bylo toto místo obýváno lidmi již kolem roku 2580 př.n.l. V jeskyni byly totiž nalezeny mnohé lidské pozůstatky a s nimi i předměty, které užívali. Byli to však obři?

Siduka: Bílí obři s rudými vlasy

Předtím než se stala jeskyně archeologickým nalezištěm na začátku 20. století, místní domorodé kmeny si ústně předávaly příběhy o bílých obrech s rudými vlasy, kteří měli v jeskyních spočívat. Příběh obrů, kterým se říkalo Si-Te-Cah nebo Saiduka, se protínal právě s místním národem Pajutů. Krvelační obři kanibalové útočili i na domorodé kmeny až do té doby, než se proti nim kmeny spojily a zahnaly poslední z obrů až do jeskyně Lovelock. Obři se schovávali a nechtěli vyjí bojovat s obrovskou přesilou po zuby ozbrojených Pajutů. Ti některé udolali šípy a další se jim podařilo upálit přímo v jeskyni.

Člověk luzonský: Vědci objevili kosti neznámého trpasličího druhu
Magazín

Člověk luzonský: Vědci objevili kosti neznámého trpasličího druhu

Nález v jeskyni Lovelock

I když byli později vyprávění Pajutů zapsána, nebyly to archeologové, kdo začal v jeskyni kopat. S pracemi v jeskyni začali totiž dva muži, kteří zde těžili masy guána. Toto přírodní hnojivo bylo dříve velmi ceněné, vyráběl se totiž s jeho pomocí střelný prach. David Pugh a James Hart, kteří těžili vrstvy guána, nacházeli i spoustu artefaktů, ale jejich zájem se upíral zcela jiným směrem. O nálezech se dozvěděl pracovník fakulty antropologie L.L. Loud z univerzity v Kalifornii až v okamžiku, kdy pro velké množství artefaktů skončila v místě těžařská společnost s pracemi. Loud byl do Nevady vyslán, aby zajistil nález. V jeskyni pak pracoval 5 měsíců, během nichž vyzvedl přes deset tisíc pozůstatků a artefaktů.

Bilí obři v Lovelock a jezeře Humboldt

Objev takového množství objektů byl senzací sám o sobě, a navíc se objevily zprávy o kosterních pozůstatcích obrů. Rudovlasá žena měřila 198 cm a muž 244 cm. Přítomnost obrů také dokazoval 38 cm dlouhý sandál.

V nedaleké vyschlé části jezera Humboldt byly o dvacet let později nalezeny další, ještě vyšší mumie, které měřily 259 a 305 cm. Jako by náhodou se žádné tyto mumie nedochovaly.

Vědci objevili vedle 5000 let staré kostry tajemného muže největší zlatý poklad
Magazín

Vědci objevili vedle 5000 let staré kostry tajemného muže největší zlatý poklad

Kosterní pozůstatky, které jsou vědcům k dispozici dokazují přítomnost lidí s maximální výškou 183 cm. Příběhy o obrech navíc dostávají červenou také od samotných Pajutů. Sarah Winnemucca Hopkinsová, která byla dcerou náčelníka Pajutů, obry nezmiňuje ani v knize „Life Among the Piutes: Their Wrongs and Claims". Tu napsala v roce 1882 podle vyprávění příslušníků kmene. Hopkinsová sice mluví i rudovlasých lidech, kteří byli velmi krutí, a také kanibalové. Nazývá je však barbary a ani v nejmenším nehovoří o jejich nadměrné velikosti.

Poslechněte si vyprávění v angličtině o nevadské jeskyni Lovelock, vykopávkách i legendách, kterými je opředena.

Zdroj: Youtube

Zdroje:www.ancient-origins.net, en.wikipedia.org

Tagy James Hart jeskyně jezero Kalifornie kmen Nevada USA