Postava muže, který v ruce drží kyj, je 55 metrů vysoká a 51 metrů široká. Vytvořená byla odstraněním travnatého povrchu. Má malou hlavu s kulatýma očima, obočím a úzkými rty. Na hrudi jsou bradavky a linie žeber. Nejvýraznější je však jeho vztyčený úd. Díky němu se obr stal symbolem plodnosti a vyhledávaným cílem párů toužících po potomkovi. 

Původ a účel geoglyfu je stále zahalený tajemstvím. Legendy praví, že se jedná o obrys mrtvoly skutečného obra, jenž do Cerne Abbas přišel z Dánska. Další příběhy ho spojovaly s bájným Herkulem. Dlouho se také nevědělo, kdy byl vytvořen. Jeho stáří odhalili odborníci až v roce 2020.

Anglický obr

„Výsledky archeologického průzkumu nás opravdu překvapily,” říká geoarcheolog Mike Allen. „Jedna sada vzorků půdy ukázala, že geoglyf byl vyrytý mezi lety 700 až 1100 našeho letopočtu, další ale odkazovala až na rok 1560. To nás zmátlo.”

Badatelé se proto rozhodli, že kopec podrobí laserovému skenování, jež dokáže odhalit nerovnosti terénu. Zjistili tak, že původně měl obr kalhoty. Gigantický úd byl doplněný až později. 

„To vysvětluje, proč tuto postavu středověcí mniši z nedalekého kláštera tolerovali. Sice pocházela ještě z pohanských dob, byla ale slušná,” směje se Mike Allen. K úpravě do dnešní podoby došlo pravděpodobně až v 17. století.

Parodie na kopci

Archeologové předpokládají, že obra upravili služebníci Denzila Hollese, tehdejšího lorda z panství Cerne Abbas a vlastníka půdy. Měl se stát parodií anglického vojevůdce a politika Olivera Cromwella. Falus měl zesměšňovat jeho puritánství.

Zdroj: Youtube

Dnes je geoglyf oblíbeným výletním místem a objevil se v několika reklamách, například na kondomy, džíny a jízdní kola, ve videohrách i filmech.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.bbc.com