Blanche Monnierová, která se narodila 1. března 1849 ve vážené měšťanské rodině ve francouzském Poitiers, prožila život poznamenaný tragédií a odloučením. Blanche, vychovávaná se starším bratrem Marcelem rodiči Charlesem a Louisou Monnierovými v aristokratické domácnosti, byla proslulá svou krásou a přitahovala četné nápadníky, kteří usilovali o její ruku.

Zakázaná láska a srdcervoucí uzavřenost

V roce 1876, ve svých 27 letech, Blanche vyjádřila touhu provdat se za staršího právníka, čímž se vzepřela přání své matky. Nesouhlas přiměl Louise Monnierovou k drastickým opatřením. Louise, rozzlobená dceřiným vzdorem, zavřela Blanche do temného podkrovního pokoje, kde zůstala ukryta před světem neuvěřitelných 26 let. Blanchiny sny o lásce se rozplynuly a místo jejího pobytu se stalo záhadou pro celý svět.

Na video o jejím děsivém osudu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Objevení a otřesné podmínky

O Blanchině zajetí se nevědělo, dokud 23. května 1901 nedorazil na pařížskou prokuraturu anonymní dopis. Dopis odhalil děsivou skutečnost: ženu, která žila v bídě, napůl vyhladovělá a obklopená špínou po čtvrt století. Policie na základě této informace objevila Blanche v nepředstavitelných podmínkách.

Podle popisu policisty ležela dívka, nyní již žena, nahá na rozpadající se slaměné matraci. Byla obklopena krustou výkalů, úlomků jídla a škůdců. Vzduch byl nesnesitelný, plný hnilobného zápachu, což téměř znemožňovalo další vyšetřování.

Právní důsledky a pokračující boj

Blanchina matka čelila zatčení, ale po 15 dnech podlehla nemoci, když byla svědkem veřejného pobouření. Její bratr Marcel Monnier původně čelil odsouzení, ale později byl v odvolacím řízení zproštěn viny kvůli své duševní nezpůsobilosti. Soudci kritizovali Marcelovu volbu mlčet, ale upozornili, že v době spáchání trestného činu neměl zákonnou povinnost svou sestru zachránit, jednoduše nic takového nebylo zakotveno v zákoníku.

Život po zajetí a problémy s duševním zdravím

Po propuštění bylo duševní zdraví nebohé ženy vážně narušeno. Byly jí diagnostikovány poruchy jako mentální anorexie a schizofrenie a byla přijata do psychiatrické léčebny v Blois. Tragický příběh Blanche Monnierové plný zmařené lásky, vzdoru a nepředstavitelného utrpení, skončil v zapomnění, když 13. října 1913 zemřela.

V roce 1930 zachytil André Gide šokující příběh v knize La Séquestrée de Poitiers, která zachycuje podstatu otřesného zážitku Blanche Monnierové. Její příběh slouží jako strašidelná připomínka odolnosti ženy vůči neúprosnému zajetí, které jí vnutili její nejbližší.

Život Blanche Monnierové, kdysi jen ozdobený krásou a láskou, nabral tragický směr, když prožila čtvrtstoletí v zajetí, ukrytá před světem, který kdysi znala.

Zdroje: en.wikipedia.org, electropiknik.cz, medium.com, hellas.postsen.com