Blanche Monnierová, až neuvěřitelně nádherná francouzská dívka, se stala nechtěnou protagonistkou tragického příběhu, který trval nemilosrdného čtvrt století.

Nešťastná láska – věčné téma

Blanche byla proslulá svou krásou a nápadníků měla spoustu. Její srdce však bilo jen pro muže, který nesplňoval vznešená očekávání její matky. Proto madam Monnierová, zaslepená touhou po bohatství a postavení, zavřela svou dceru do tmavého, dusivého podkroví. A jak se Blanche provinila? Odvážila se milovat muže takového, jakého chtěla, a ne takového, jakého měla podle rodinného přání.

Zní to jako jeden z mnoha příběhů, ale tento má poněkud drsnější průběh. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Život mezi čtyřmi stěnami skončil náhodou

Podkroví se proměnilo v kuklu temnoty a Blanchina živá duše byla prostoupena čistým zoufalstvím. Spala na posteli ze sena a živila se jen skromnými zbytky. S přibývajícími roky se její svět postupně smrskl na úzkou místnost, kde se to hemžilo zápachem rozkladu a potulující se havětí. Vnější svět, který měla kdysi na dosah, jí proklouzl mezi prsty.

Naděje přišla nečekaně. A to až v anonymním dopise pařížskému generálnímu prokurátorovi. Ten na základě udání odhalil pravdu příliš děsivou na to, aby ji bylo možné ignorovat: stará panna, kdysi neskutečně krásná, uvězněná, hladovějící a žijící uprostřed vlastní špíny.

Objev úřadů byl strašidelným výjevem: objevili Blanche, vyhublou a bledou, coby živoucí kostru uprostřed špíny a ponížení.

Doživotní následky pro všechny

Pověst madam Monnierové se s odhalením pravdy rozpadla a pod tíhou veřejného pobouření předčasně zemřela. Její syn Marcel čelil rozsudku soudu a jeho osvobozující rozsudek zdůraznil, že v té době neexistoval zákon o "povinnosti zachraňovat", který je možné interpretovat jako zákon ohlášky.

Blancheino osvobození, ač hrdinské, nemohlo zacelit trhliny v jejím nitru. Trauma ze zajetí se jí vrylo do psychiky, potýkala se s řadou poruch, které ji nakonec přivedly do psychiatrické léčebny. V roce 1913 našla její duše, poznamenaná vězněním lásky, osvobození.

Příběh Blanche Monnierové hluboce rezonoval a přiměl André Gida k napsání knihy "La Séquestrée de Poitiers", která je dojemným vyprávěním jejího příběhu. Blanchein odkaz je chmurnou připomínkou toho, že i uprostřed velkolepé Paříže může temnota zahalit ty nejněžnější city.

I dnes, kdy město lásky nepřestává okouzlovat svou romantikou, Blanchein příběh přetrvává a je varováním, že láska, pokud je poskvrněna kontrolou, se může zvrhnout v tragédii, která překoná sám čas.

Zdroje: www.news18.com, en.wikipedia.org/wiki/Blanche_Monnier, allthatsinteresting.com/blanche-monnier