Věnec pro vítěze

Apollón prý ve smutku natrhal vavřínové listí a vyrobil si z něj věnec, aby jeho milovaná byla alespoň takto s ním. Věnec se pak stal odměnou pro vítěze ve sportovních hrách, jež se konaly v Delfách – a tento zvyk posléze přebírala další sportovní klání. Proto jsou vavříny symbolem vítězství a úspěchu.

Jedním z přídomků Apollóna se tak stalo Dafnéforos, což zároveň znamená „nositel vavřínů“ a „ten, který unesl Dafné“, protože Dafné je zároveň označení pro vavřín.

Apollón nebyl jediným nápadníkem Dafné – před ním zkoušel svoje štěstí i princ jménem Leukippos. I jeho dvoření bylo odmítáno, tak se k nymfě zkusil přiblížit převlečený za dívku. Spolu s ostatními nymfami se potuloval po lesích a s Dafné se spřátelil.

Jeho štěstí trvalo jen do chvíle, kdy se děvčata rozhodla vykoupat a začala odkládat šaty. V tu chvíli byla lest prozrazena a nymfy Leukippa ubodaly. Jak vidno, nebylo vůbec jednoduché získat vavříny.  

Původ rostliny

Bobkový list je rostlina původem z Malé Asie, ale nesmírně se rozšířil nejen v oblasti Středomoří, ale v podstatě po celé Evropě. I u nás je nezřídka k vidění na zahrádkách. Aby ne, je totiž nesmírně užitečný.

Už od dávných časů se bobkové listy používaly jako koření, do nejrůznějších pokrmů a omáček. Mají příjemnou, charakteristickou chuť i vůni. Rozhodně také patří mezi zdroje vitamínů A, B a C, rovněž minerálů jako například železo, zinek, měď, vápník a hořčík, který je výborný proti křečím. Obsahují také bílkoviny a vlákniny.

Oblíbené také byly jako vykuřovadlo. Když se zapálily, dým odháněl zlé síly, navracel harmonii a očišťoval. Rozmístěný v rozích domu také odpuzoval šváby.

Jedna z častých pověr rovněž spojovala bobkové listy s bohatstvím, hojností a dostatkem. Stačí údajně nosit jeden list v peněžence, v oddělené kapse, aby se nedotýkal drobných mincí, a peníze se vás budou mnohem víc a snáz držet – i vám přibývat.

Klidné spaní

Podobně jako bylo očistné a uklidňující pálení vavřínových listů, doporučovalo se také dát si je pod polštář.

Obsahují totiž značné množství éterický olejů, které krom toho, že příjemně voní, také mohou uvolňovat dýchací cesty, což napomáhá klidnému a nerušenému spánku.

Listy vavřínu v ponožkách

Trik s bobkovým listem možná někteří znáte od svých babiček: dát si jeden suchý bobkový list na noc na chodidlo do ponožky. Esenciální oleje se totiž postupně vlivem tepla uvolňují a vstřebávají se do kůže.

Mají protizánětlivé, dezinfekční a tišící účinky, které mohou pomoci proti bolestem kloubů, oteklým nohám a bolestem chodidel. Dosáhnete tak uvolnění svalů a úlevy pro tolik namáhané nohy. Vyzkoušejte sami a uvidíte, nakolik vám dokáže pomoci kouzlo dávné antické víly.

Zdroje: en.wikipedia.org, svetkreativity.cz