Na první pohled se může zdát, že vavřínový list neboli bobkový list, není ničím speciálním. Jistě, velmi často se uplatňuje v kuchyni, kde se přidává do nejrůznějších omáček a polévek. Přesto v sobě ale skrývá mnohem více.

Tento list pochází z vavřínu, stromu původem ze Středomoří, který dosahuje obdivuhodných výšek až 18 metrů. Vavřín si od dávných dob užíval velké úcty. Kdysi jej považovali za symbol moudrosti a síly.

Zdroj: Youtube

Vavřínový věnec

Listy vavřínu ovšem nebyly určeny pro každého. Byly totiž natolik ceněné, že se k nim běžný lid ani nedostal. Často se z listů vyráběl vavřínový věnec, kterým si zdobili své hlavy nejrůznější panovníci. Někteří jen tak pro parádu, jiní proto, že byli přesvědčeni o magických účincích vavřínu. Například římský císař Tiberius, který se domníval, že ho věnec ochrání při bouřce před blesky. I když to zní neuvěřitelně, tato pověra odráží hluboký respekt a obdiv k vavřínu.

Vánoční očista bobkovým listem

K období Vánoc se pojí celá řada tradic a rituálů. A přestože je většina z nich velmi milá a mezi všemi nesmírně oblíbená, jedna z nich se od ostatních liší. A sice vánoční úklid. Do toho se pochopitelně každoročně nikomu nechce, je ale třeba jej provést. I tento úklid má v sobě totiž jistou symboliku. Tím, že jde o vůbec poslední velký úklid v roce, jej lidé praktikují, aby si Vánoce užili nejen v poklidu, ale také v absolutní čistotě. Navíc pak do nového roku vstoupí, alespoň obrazně, s „čistým štítem”.

Jenže zatímco všichni drhnout spáry v koupelně, myjí okna, zbavují se starých a nepoužívaných věcí, zapomínají i na jakousi spirituální očistu. A právě k ní naši předci v období Vánoc využívali bobkový list.

Metoda vykuřování

Mnozí lidé v dávné minulosti věřili, že je bobkový list skvělým ochráncem před špatnými silami a neštěstím. Zároveň podle nich toto koření zbavovalo domácnosti negativní energie. A přestože jsou Vánoce pochopitelně krásným obdobím, není tajemstvím, že předvánoční čas je poměrně stresující. U některých jedinců se dokonce mohou objevovat úzkostlivé až depresivní stavy.

Naši předci proto před Vánocemi ve svých obydlích zapalovali bobkové listy, aby ze svých domů a bytů vyhnali zlé síly a navodili uvolněnou atmosféru. Pokud chcete sami tento prastarý zvyk vyzkoušet, jednoduše v nehořlavé nádobě zapalte jeden bobkový list. Neměl by ale vyloženě hořet, spíše jen doutnat. Po zapálení z místnosti odejděte na 10 minut, aby se mohl byt vyčistit. Kromě toho, že jej tak podle pověstí zbavíte negativní energie, se vám doma bude následně i skvěle dýchat, neboť bobkové listy obsahují éterické oleje.

Tuto očistu pochopitelně nemusíte praktikovat jen o Vánocích. Bobkový list zkrátka můžete doma zapálit kdykoliv, když se budete cítit, jak se říká, pod psa.

Zdroje: ireceptar.cz, jakzdrave.cz, styl.instory.cz