Zde malá nápověda: Přezdívalo se mu Diplodocus Militaris, podle dinosaura Diplodocus. Dnes je tento stroj považován za jednoho z několika zajímavých předchůdců tanku. Ve skutečnosti byl popisován jako tank s kostrou ve tvaru kosočtverce, který měl jedinou nadzemní nádrž a žádný pancíř.

Monstrum bylo velké kruhové vozidlo s pancéřovou nástavbou, které se mohlo otáčet o 360 stupňů kolem středové osy. Stroj byl poháněn dvěma motory a měl dvě sady kol na obou stranách karoserie. Ta byla také vybavena různými mechanickými rameny a navijáky, které mohly být použity k odsunutí trosek nebo jiných překážek z cesty.

Už víte? My vám to prozradíme.

Boiraultův stroj – předchůdce tanku

Věc se jmenuje Boiraultův stroj. Bylo to experimentální francouzské vojenské vozidlo, které během první světové války vynalezl Louis Boirault.

Stroj byl určen k vytvoření mostu přes zákopy nebo jiné překážky na bojišti. Boiraultův stroj byl fascinující a unikátní konstrukcí, a přestože se nikdy nezačal plně vyrábět ani používat, zůstává zajímavou součástí vojenské historie.

Cílem stroje bylo srovnat se zemí obranu z ostnatého drátu a projíždět zákopy na bojišti. Obrovské paralelní pásy tvořily kovové rámy s příčnými nosníky.

Jednalo se o jediný pás pokrývající celou šířku stroje, otáčející se kolem jediného trojúhelníkového středu s benzinovým motorem o výkonu 80 koní, řetězy a táhly.

Co je Boiraultův stroj?

Boiraultův stroj byl masivní vozidlo, které měřilo v průměru téměř 8 metrů a bylo vysoké téměř 3 metry. Vážil přibližně 70 tun a byl silně pancéřován 3 palci ocelového opláštění. Karoserie stroje byla také vybavena několika mechanickými rameny, která se mohla vysunout a odstranit z cesty překážky nebo trosky.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Boiraultův stroj vynalezl Louis Boirault, francouzský inženýr, který na projektu pracoval během první světové války. Byl zkušeným vynálezcem, který byl známý svými inovativními návrhy. S nápadem na Boiraultův stroj přišel poté, co viděl ničivé účinky zákopové války na bojišti.

Co víme o jeho použití?

Přestože Boiraultův stroj nebyl nikdy uveden do plné výroby ani do provozu, byl testován francouzskou armádou během první světové války. Stroj se dokázal pohybovat po nerovném terénu a překážkách a byl také schopen otáčet své tělo o 360 stupňů, aby vytvořil most přes zákopy nebo jiné překážky. Stroj byl však nakonec považován za příliš drahý a nepraktický pro široké použití.

Další z vynálezů, který se nikdy nezačal používat

I když byla postavena pouze jedna jednotka a měla rychlost 3 km/h, Boiraultův stroj byl fascinujícím a jedinečným dílem vojenské historie.

Projekt byl oficiálně zrušen kvůli příliš křehkému a pomalému mostnímu tanku. Stroj nedokázal snadno měnit směr jízdy. Během šesti měsíců od výroby tohoto vozidla byl vyvinut prototyp britského tanku Mark I Little Willie.

Jednalo se o masivní kruhové vozidlo s pancéřovanou karoserií, které se mohlo otáčet o 360 stupňů kolem středové osy. Přestože se nikdy nezačal plně vyrábět ani používat, zůstává zajímavým příkladem vojenské inovace během první světové války. Louis Boirault dokázal vytvořit stroj, jenž mohl potenciálně změnit průběh války. Navzdory svým omezením zůstává Boiraultův stroj důležitým a fascinujícím artefaktem vojenské historie.

Zdroj:
en.wikipedia.org/wiki/Boirault_machine, www.warhistoryonline.com