Zelená zářící koule

Meteor, v tomto případě bolid, jak se říká jasně zářícím tělesům, proletěl zemskou atmosférou a mířil k zemi nad Austrálií. Noční oblohu osvítil zpočátku jasně zelený a poté bílý záblesk. Jak vysvětluje astrofyzik Brad Tucker z Australské národní univerzity Canberra, většina bolidů při explozi září bíle nebo žlutě. Neobvyklý zelený záblesk v tomto případě způsobila vysoká koncentrace kovů, hlavně železa a niklu.

K výbuchu, který doprovázel silný třesk došlo poblíž města Cairns v Queenslandu. Letištní bezpečností a palubní kamery zaznamenaly zelenou kouli dvacet dva minut po deváté večer. Poté jeho úlomky dopadly na zem.

Nebeská podívaná

Jak dokazují záběry majitelů chytrých telefonů, oslnivý záblesk byl jasně vidět až v šest set kilometrů vzdáleném Normantonu v Carpentarském zálivu. Nejhlasitěji byl třesk slyšet nad městem Croydon, které leží pět set kilometrů západně od Cairns. Brad Tucker uvedl, že byl bolid pravděpodobně malý, dle odhadů tak půl až jeden metr. Pohyboval se rychlostí 150 000 km/h. Domnívá se, že roztříštěné úlomky, které dopadly na zem, byly ještě zmrzlé a nezanechaly kráter.

Podle Americké meteorické společnosti bolidy vybuchují v zemské atmosféře v důsledku nahromaděného tření, které způsobí, že se okamžitě s hlasitým třeskem roztříští.

Zdroj: Youtube

Podívaná či nebezpečí?

Ať jde o meteor či jeho „zářivější verzi“ bolid, dle Tuckera může být sonický třesk nebezpečný. „Jedná se o detonaci ve vzduchu, takže pokud je nad obydlenou oblastí, může způsobit škody,“ říká. „Tento byl malý, ale obáváme se meteorů o velikosti 10 a 20 metrů.“ Příkladem může být dvacetimetrový, který v roce 2013 vybuchnul nad ruským městem Čeljabinsk. Záře 30krát jasnější než Slunce měla za následek popáleniny kůže a sítnice u lidí v okruhu 18ti kilometrů. Výbuch způsobil obrovské materiální škody.

Malá nebeská tělesa, které veřejnost ani nezaznamená prolétnou atmosférou dle Tuckera téměř každý měsíc. Většinou explodují nad oceány nebo v neobydlených oblastech. Pozemské observatoře NASA jich jen v období od července 2017 do ledna 2022 zaznamenaly tři tisíce. Zelená ohnivá koule se objevila v srpnu 2022 nad Novým Zélandem, o tři měsíce později nad kanadským jezerem Ontario. Hlasitý výbuch pravděpodobně jednoho meteoru z roje Perseid se ozval v srpnu 2022 i v Utahu ve Spojených státech.

Zdroje: www.livescience.com, www.theguardian.com