Hrůzostrašný úsek 

Málokdo ví, že na první pohled poklidná řeka Wharfe, ležící uprostřed yorkshirského hrabství, ukrývá úsek, který je více než hrozivý. Pod krásným vzhledem číhá skutečné nebezpečí. 

Není to jen tak, že Bolton Strid je označovaný jako nejsmrtonosnější úsek vody na světě. Toto označení mu náleží zcela právem. 

Bolton Strid si již mnohokrát vyžádal nespočet obětí a dosud je opředený nevysvětlitelným tajemstvím. Proč tomu tak je, že je část poklidné řeky takto nebezpečná? 

Řeka Wharfe je dlouhá více než 100 km. Svou délkou patří mezi nejdelší řeky v regionu. Plná krásného a bohatého ekosystému je jednoznačně přírodním zázrakem.

Nesmíte se však nechat zmást. Na první pohled poklidná voda lemuje také zmíněný Bolton Strid. Je široký necelých 9 metrů a voda jím na první pohled protéká docela pomalu. 

To ale pouze do chvíle, než dosáhne koryta ve skále. Pak se náhle změní v rozbouřenou řeku, plnou smrtících vírů. 

Víry jsou však jen počátkem tohoto hrůzostrašného úseku. Dalším úskalím, které zde číhá, je veliká hloubka samotné části řeky a pod ní ukryté jeskyně. Právě tam vás víry mohou vtáhnout. Vyplout na povrch je zcela nemožné. 

Smrtelné místo

Jakmile byste se ocitli v zajetí víru, jen těžko byste přežili. Rizikem jsou i skalní převisy, zasahující do samotného koryta řeky.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Spíše než aby si razil majestátní cestu bahnem, klikatí se a zatáčí skrze ploché a převislé skály padající přes okraj vápencového útvaru. Víry v proudu zachytí těla pod vodou v blízkosti dna nebo boků, zatímco turbulence způsobí, že někdo velmi rychle ztratí vědomí. Není to dobré místo na hraní," uvedla Carolyn Robertsová, profesorka životního prostředí na Gresham College v Londýně.

Legenda praví, že až 100 % z těch, kteří se ocitli v náručí Bolton Strid, se nikdy nevrátilo zpět. Byli doslova vtažení pod hladinu a našli smrt ve vodním víru. 

Ačkoliv je řeka Wharfe známá svou krásou a kamennými mosty, jež ji lemují, rozhodně nepatří k místům, kam je dobré se vydat. Ani ten nejlepší plavec by jistě neměl vyhráno. Síla přírodních živlů je v tomto ohledu větší. 

Nejstarší známá oběť pochází z roku 1100. Tehdy se William de Romilly pokusil o překonání řeky. Bohužel marně. V hlubinách vod našel svou smrt jako řada dalších, kteří měli později stejný nápad. 

Zdroje: the-yorkshireman.com, www.nytimes.com, allthatsinteresting.com