Vykopávky, které vedl hlavní archeolog, doktor Dieter Noli, odhalily pod pískem hrobku historického bohatství. Horníci objevili ohromujících 22 tun měděných slitků, zbraní, brnění, bronzových děl, slonovinových klů a více než 2 000 zlatých mincí v mincovním stavu. Mince nesly podobizny Ferdinanda a Isabely, což naznačovalo, že byly ražené v letech 1525 až 1538. Tento zásadní důkaz poukazoval na plavbu lodi v tomto třináctiletém období.

Exotika na vlnách ztroskotala

Bom Jesus byla východoindická loď, která se v době objevitelské éry používala k přepravě exotického zboží z Asie do Evropy.

Přestože vraky lodí tohoto typu mají nesmírný historický význam, Bom Jesus je teprve druhou východoindickou lodí, která byla nalezená v neporušeném stavu, a proto je tento objev skutečně významný.

Podívejte se na zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Osud posádky zůstává záhadou. Několik kostí z lidských prstů na nohou, které byly nalezené přichycené pod dřevem, naznačuje možnost, že se někteří přeživší dostali na souš. Drsné podmínky neobydlené pustiny by však představovaly značný problém. Vzhledem k tomu, že na ně čekala zima a 25 kilometrů jižně od vraku ležela rozlehlá řeka Orange River, byly šance přeživších na přežití mizivé.

Jak se žilo na palubě?

Bohatý náklad lodi umožnil nahlédnout do života objevitelů a osvětlil, jak si na palubě připravovali jídlo a jaké zboží převáželi. Truhla s pokladem, plná zlatých mincí a artefaktů, dodala lodi nový rozměr historického významu.

Tým archeologů a námořních odborníků doktora Noliho pilně pracoval na tom, aby poskládal dohromady příběh lodi a zjistil její původ. Vodítka, jako například punc Antona Fuggera na měděných slitcích a rukopis ze 16. století obsahující ilustraci lodi označené jako "Bom Jesus" a "ztracená", je dovedla k jistotě, že vrak lodi byl identifikován jako vrak lodi Bom Jesus.

Objev tohoto starobylého vraku nabízí hluboký vhled do doby objevů. Probíhají jednání o přeměně místa na muzeum, které by umožnilo světu obdivovat zázraky po staletí pohřbené pod pískem.

Zdroje: www.ancient-origins.net, www.news.com.au