Bizarní lebka záhadného starověkého hominida, která je dodnes nepochopitelným objevem, nutí odborníky drbat se na hlavě. Tento záhadný tvor z minulosti, přezdívaný "člověk boskopský", měl lebku o neuvěřitelných 25 % větší než my, což logicky velmi zaujalo vědecký svět.

Místo na dva mozky

Pozůstatky Boskopa, které byly objevené před více než sto lety v Jižní Africe, nejsou jen tak obyčejné lebky. Představte si to: lebka, která se tyčí nad naší moderní hlavou, s lebečním objemem až 1750 cm3 ve srovnání s našimi ubohými 1300 až 1500 cm3. Jako by tam tito pravěcí lidé měli schovaný ještě jeden mozek navíc!

Významní neurologové Gary Lynch a Richard Granger naznačují, že tyto bytosti s velkým mozkem mohly mít IQ mimo námi známé tabulky. Na základě tohoto předpokladu pak tito vědci vymysleli scénář, který vás překvapí. Zatímco kritici a skeptici jako obvykle krčí obočí, Lynch a Granger trvají na tom, že "prefrontální kůra" - mozkové centrum plánování - mohla být u těchto lidí až o 53 procent větší. Znamená to snad, že jejich plánovací schopnosti byly na kosmické úrovni?

Podívejte se na video zde:

Zdroj: Youtube

Skeptici se nenechají oblafnout

Ne všichni odborníci ale věří na bonanzu mozkové kapacity Boskopů. Například antropolog John Hawks naopak tvrdí, že teorie „boskopů“ může být stejně reálná jako jednorožec. Jako zkušený detektiv a šťoural pak do tvrzení opakovaně rýpe díry a odhaluje, že klasifikace boskopů byla poněkud volná. Rozumějme tomu tak, že vědci tuto nálepku, tedy nálepku boskopské leby, nalepili na každou dlouhou a velkou lebku, která se někde povalovala!

A tady je háček: co když byli tihle boskopští mozkomorové prostě příliš chytří ve svůj vlastní prospěch? Teoretici si šuškají, že jejich megaintelekt mohl být jejich zkázou. Představte si to třeba tak, že zatímco oni venku přemýšlejí o záhadách života, jejich méně chytří bratranci jsou zaneprázdněni děláním dětí...

I taková je jedna z úsměvnějších teorií pro jejich vyhynutí.

UFO nadšenci dokonce o Boskopech básní, že jsou praotci těch údajných šedých mimozemšťanů s velkýma očima a malými nosy. Že by se vznesli ke hvězdám, vybudovali červí díry a mezigalaktické kavárny?

Pokud se tedy vrátíme k Boskopskému člověku, mluvíme tu o prastarých mozcích, vedle kterých vypadá Einstein jako předškolák. V každém případě ani po letech není stále tato záhada zdaleka vyřešená. Ať už šlo o mozkové superhvězdy, nebo jen o zkamenělé blázny, Boskopský člověk nepřestává mást a fascinovat nejen vědce, ale i amatéry a milovníky konspirací. Je totiž stále možné, že měl IQ vyšší než my, moderní lidé.

Zdroje: en.wikipedia.org/wiki/Boskop_Man, www.iflscience.com, discover.hubpages.com, anomalien.com