Co však činí lebky z Boskopu, malé vesnice 16 kilometrů severně od Potchefstroomu, skutečně zajímavými, je domněnka, že tito jedinci nebyli jen fyzicky odlišní, ale také intelektuálně vyspělejší. Někteří vědci myslí, že jejich IQ bylo kolem 145, což značně převyšuje průměrné lidské IQ, které je přibližně 100.

Lebky byly objevené roku 1913 v Jižní Africe a jejich kapacita byla o 25 procent větší než u moderních lidí. Navíc v Boskopu se nejednalo o jediný objev – podobné lebky byly nalezené i v okolí.

První byla lebka ženy a po ní jen spousta teorií

Podle částečných pozůstatků lebky bylo později zjištěno, že se jednalo o ženu s kapacitou lebky zhruba 1750 cm3 (lebka moderního člověka má kapacitu v rozmezí 1 300 cm3 až 1 500 cm3), která byla delší, užší a místy silnější než u moderních lidí. Kromě lebek byly nalezené i další tělesné fragmenty.

Problematice byla věnovaná i kniha dvou významných neurologů, Garyho Lynche a Richarda Grangera nazvaná Big Brain: Původ a budoucnost lidské inteligence. V knize byla nastíněná některá tvrzení o inteligenci tohoto druhu.

Právě v této knize autoři narážejí i na možnou inteligenci Boskopů. Tvrdí, že velikost mozku tvoří 10 až 20 procent výsledku IQ testu u moderních lidí, a na základě tohoto údaje říkají, že Boskopové s o 30 procent větším mozkem by měli i vyšší inteligenci.

John Hawks, největší kritik knihy, zveřejnil příspěvky týkající se knihy na svém blogu. Zpochybňuje údajný 53 % nárůst velikosti prefrontální kůry a spekuluje, že tento předpoklad souvisí s 10 až 20 % nárůstem velikosti prefrontální kůry mezi lidmi a šimpanzi. Zdůrazňuje i nedostatek důkazů pro tvrzení uvedená v knize a říká: „Neexistuje nic takového jako 'odhad IQ' pro fosilního člověka; to je naprosto nesmyslné."

Kontroverze – převládají skeptické názory

Představa, že představitelé tohoto lidského druhu byli mimořádně inteligentní, se však setkala se skepticismem mnoha členů vědecké komunity. Jedním z hlavních argumentů proti této teorii je nedostatek důkazů, které by ji podporovaly. Boskopské lebky sice mohou být větší než lebky moderních lidí, ale nelze s jistotou říci, zda to souvisí s vyšší inteligencí.

Dalším sporným bodem je zároveň nedostatek konkrétních důkazů o tom, že Boskopové vůbec existovali jako samostatný lidský druh. Ačkoli lebky byly důkladně prozkoumané, vědci se neshodli na tom, zda byli jejich nositelé samostatným druhem, nebo jen neobvyklou variantou v rámci lidského rodokmenu.

Na video zabývající se touto možností se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Genialita, nebo nemoc?

Někteří badatelé dokonce naznačují, že lebky Boskopů mohou být výsledkem onemocnění známého jako hydrocefalus, které může způsobit abnormální zvětšení lebky. I tato teorie se však setkala s kritikou, protože zmíněné lebky nevykazují typické znaky hydrocefalu.

Navzdory probíhajícím diskusím záhada obklopující lebky z Boskopu nadále fascinuje nejen vědce, ale i veřejnost a zejména lovce senzací. Zda tito záhadní jedinci byli skutečně intelektuálně vyspělejší, zůstává předmětem spekulací.

Zdroje: www.iflscience.com, en.wikipedia.org/wiki/Boskop_Man, johnhawks.net/weblog/the-amazing-boskops/