Prohlédněte si boty 1000 let staré mumie. V módním světě vyvolaly obrovský rozruch salvy smíchu

Lenka Bělská | 15. 1. 2023

Mumifikované tělo bylo v Altajských horách objeveno již v roce 2016. Bylo pozoruhodně zachováno. Díky tomu vzbudilo nebývalý zájem archeologů, etnografů, ale také milovníků módy. Žena totiž měla na nohách obuv připomínající moderní "adidasky".

1100 let staré pozůstatky byly nalezeny ve výšce 2803 metrů nad mořem v oblasti bývalého turkického pohřebiště. Chladné klima a speciální metoda mumifikace pomocí husté, lepkavé hmoty podobné dehtu způsobila, že vědci během několika let dokázali zjistit zajímavé detaily ze života asi pětatřicetileté Mongolky.

Cestovatel v čase tvrdí, že přišel z roku 6491. Detektor lži potvrdil, že mluví pravdu
Magazín

Cestovatel v čase tvrdí, že přišel z roku 6491. Detektor lži potvrdil, že mluví pravdu

Podrobná analýza odhalila, že s největší pravděpodobností bylo příčinou její smrti vážné zranění hlavy. Byly objeveny stopky po úderu do obličejových kostí. Rozsáhlé trauma mohl způsobit meč nebo sekera.

Mongolská parádnice

Mumie byla pohřbena společně s 51 předměty včetně čtyř šatů, zrcátka, hřebenu, hliněné vázy, dřevěného koryta, misky, železného kotlíku, polštáře, sedla s kovovými třmeny, ale také celým koněm, ovčí hlavou a plstěnou taškou, v níž byl uložen ovčí hřbet.

Zdroj: Youtube

Navzdory zdánlivě bohatému majetku se ale archeologové domnívají, že žena nebyla členem královské rodiny ani šlechtičnou. Její postavení prozrazuje malá kabelka a oblečení, které měla na sobě. 

Poznáte, kdy vyrobili tuto zlověstnou železnou masku? Jestli trefíte aspoň století, jste dobří
Magazín

Poznáte, kdy vyrobili tuto zlověstnou železnou masku? Jestli trefíte aspoň století, jste dobří

„Myslíme si, že se živila jako švadlena,” říká vedoucí výzkumu Galbadrakh Enkhbat. „V tašce měla různé šicí potřeby, na oděvu jsme našli propracované výšivky a na nohou měla boty, jež by se daly přirovnat k dnešním kozačkám.” Právě ty vyvolaly v módním světě rozruch a pobavení.

Mumie s botami Adidas

Jejich spodní část totiž zdobí červené a černé pruhy a celkově připomínají snowboardovou obuv firmy Adidas. „V tomto smyslu jsou zajímavým předmětem studia pro etnografy. Jejich styl je moderní. Zároveň jsou velice kvalitně zpracovány a pyšní se pevnými stehy,” říká Enkhbat.

Odborníci potvrdili, že hrob mumie je jedním z nejúplnějších, jaký kdy byl na území střední Asie objeven. „Tyto nálezy nám ukazují víru a rituály tzv. turkické kultury, již tvořili předci dnešních moderních Turků. Jasně vidíme, že klisna byla úmyslně obětována a předměty měly sloužit k pohodlnému posmrtnému životu,” doplňuje archeolog. 

Zdroj:

www.dailymail.co.uk, www.siberiantimes.com, www.ancient-origins.net

Tagy Adidas Asie oblečení obuv