1100 let staré pozůstatky byly nalezeny ve výšce 2803 metrů nad mořem v oblasti bývalého turkického pohřebiště. Chladné klima a speciální metoda mumifikace pomocí husté, lepkavé hmoty podobné dehtu způsobila, že vědci během několika let dokázali zjistit zajímavé detaily ze života asi pětatřicetileté Mongolky.

Podrobná analýza odhalila, že s největší pravděpodobností bylo příčinou její smrti vážné zranění hlavy. Byly objeveny stopky po úderu do obličejových kostí. Rozsáhlé trauma mohl způsobit meč nebo sekera.

Mongolská parádnice

Mumie byla pohřbena společně s 51 předměty včetně čtyř šatů, zrcátka, hřebenu, hliněné vázy, dřevěného koryta, misky, železného kotlíku, polštáře, sedla s kovovými třmeny, ale také celým koněm, ovčí hlavou a plstěnou taškou, v níž byl uložen ovčí hřbet.

Zdroj: Youtube

Navzdory zdánlivě bohatému majetku se ale archeologové domnívají, že žena nebyla členem královské rodiny ani šlechtičnou. Její postavení prozrazuje malá kabelka a oblečení, které měla na sobě. 

„Myslíme si, že se živila jako švadlena,” říká vedoucí výzkumu Galbadrakh Enkhbat. „V tašce měla různé šicí potřeby, na oděvu jsme našli propracované výšivky a na nohou měla boty, jež by se daly přirovnat k dnešním kozačkám.” Právě ty vyvolaly v módním světě rozruch a pobavení.

Mumie s botami Adidas

Jejich spodní část totiž zdobí červené a černé pruhy a celkově připomínají snowboardovou obuv firmy Adidas. „V tomto smyslu jsou zajímavým předmětem studia pro etnografy. Jejich styl je moderní. Zároveň jsou velice kvalitně zpracovány a pyšní se pevnými stehy,” říká Enkhbat.

Odborníci potvrdili, že hrob mumie je jedním z nejúplnějších, jaký kdy byl na území střední Asie objeven. „Tyto nálezy nám ukazují víru a rituály tzv. turkické kultury, již tvořili předci dnešních moderních Turků. Jasně vidíme, že klisna byla úmyslně obětována a předměty měly sloužit k pohodlnému posmrtnému životu,” doplňuje archeolog. 

Zdroj:

www.dailymail.co.uk, www.siberiantimes.com, www.ancient-origins.net