Kam si dámy v minulosti odskakovaly v kostele? Pod šaty ukrývaly tajemství

Nataša Slánská | 4. 9. 2020
Bourdalou v minulosti sloužil k intimní dámské hygieně
Dáma vykonává potřebu do bourdalou (autor malby: François Boucher)
Bourdalou se hodil i Madame de Pompadour (autor malby: François Boucher)

Bohatě nařasené suknice šlechtičen 17. a 18. století byly překrásné, měly však své nevýhody. Nejen že se s nimi špatně procházelo dveřmi, ale navíc i tak obyčejný úkon jako vykonání malé potřeby bylo dost komplikované. A co teprve při dlouhém kázání v kostele, kde z úcty k domu Páně chyběly toalety?

Nepřirozeně široké róby přišly ve Francii do módy za krále Slunce Ludvíka XIV. Právě z této doby prý také pochází hygienická vychytávka, kterou načančané dvorní dámy vyřešily svůj intimní problém. Ten byl mimořádně palčivý zejména během nedělních kázání jezuitského kněze Louise Bourdalouea (1632-1704), jenž byl tak skvělým a poutavým řečníkem, že si nikdo v kostele nechtěl ani na minutku odskočit. Potíž byla v tom, že Bourdaloue dokázal kázat několik hodin v kuse.

Takovou dlouhou dobu sotva někdo vydrží bez nutkání odběhnout si na malou stranu. Toalety se ale v kostelech s ohledem na svatost místa nestavěly. Abychom byli upřímní, mnoho záchodů nebylo k dispozici ani v královském sídle ve Versailles. V 17. století se na zkrátka na tyto maličkosti každodenního života tolik nemyslelo.

Hygiena ve Versailles za Krále Slunce, Ludvíka XIV.: Cizinci byli zděšeni
Magazín

Hygiena ve Versailles za Krále Slunce, Ludvíka XIV.: Cizinci byli zděšeni

Dvorní dámy si naštěstí uměly poradit. Jejich šaty byly sice krajně nepraktické, ale na druhé straně toho mohly hodně schovat. Dokonce i komfortně tvarovaný nočník.

Dodnes se přesně neví, zda si ženy do ozdobných urinačních nádob skutečně ulevovaly přímo v kostelních lavicích, nebo jestli se aspoň vzdálily někam do kouta, kde jim nočník pod šaty podstrčila služebná. Pravdou nicméně je, že dvořané Ludvíka XIV. se před sebou v tomto ohledu nijak nestyděli. Nebylo výjimkou, že na plese vykonali potřebu přímo na taneční parket.

Diskrétní přenosný nočník našel uplatnění nejen v kostele, ale také při dlouhých divadelních představeních a cestách. Po výřečném kazateli získal název "bourdalou" a ačkoli možná nešlo o způsob, jakým se chtěl dotyčný kněz zapsat do dějin, těšil se velké popularitě a dámy si na něm zakládaly. Některé nočníky svým zdobným provedením tak trochu připomínají malované čajové konvice, jiné hrdě nesou rodový erb své majitelky. Na první pohled je leckdy těžké odhadnout, k jakému účelu tyto roztomilé nádobky byly vlastně vyrobeny.

Tagy Francie Ludvík XIV. oděv Versailles