Božena Němcová a muži: Její vztahy vydaly na román, lásku však nenašla nikdy

Božena Němcová

Božena Němcová

Foto: Youtube

Učebnice literatury se zmiňují, že spisovatelka Božena Němcová zaujala pražskou společnost nejen svou inteligencí, ale také nevšední krásou. Co učitelé dětem ale raději zamlčí, jsou její mimomanželské vztahy. Bylo jich hned několik a vydaly by na celý erotický román. 

Je dobře známo, že vztah Boženy s manželem Josefem Němcem nefungoval, jak si představovala. Dokonce se s ním chtěla nechat rozvést hned po prvním roce manželství. Protože však v té době otěhotněla, myšlenku na rozvod zaplašila. Nechtěla, aby dítě vyrůstalo bez otce.

Zatímco Němec vyznával upjatou morálku venkova, Božena zastávala revoluční ideály pražské inteligence. S těmi souvisela i rebelie proti zastaralým hodnotám a pokrytectví v mezilidských vztazích. Lásku k jinému muži spisovatelka nepovažovala za něco, z čeho by měla mít špatné svědomí. V jejím okolí byly volné vztahy běžné.

Božena si navíc svými románky kompenzovala útrapy, které zažívala doma. Soužití s manželem přirovnala k "otroctví, jež je často horší než otroctví v Americe".

Kolik milenců půvabná intelektuálka za svůj krátký život vystřídala, není jisté. Doložený je jen její vztah s básníkem Václavem Bolemírem Nebeským, s přírodovědcem Janem Helceletem, s lékařem Vilémem Lamblem a studentem Hanušem Jurenkou.

Rozhodně bychom si ale neměli myslet, že Němcová byla přelétavým ptáčetem, které střídalo milence jak bačkory jen tak pro pobavení. S každým to myslela vážně. Jenomže muži se nechtěli vázat.

Nebeský dal nakonec přednost studiu ve Vídni, medik Jurenka na nátlak svých rodičů odjel studovat do Polska. Němcová vždy končila osamělá a se zlomeným srdcem. "Moje srdce bažilo býti velmi milováno, mně bylo zapotřebí lásky jako květině rosy — ale darmo jsem hledala takovou, jakou jsem já cítila,“ vysvětlila vlastnímu manželovi v dopise roku 1956.

O upřímnosti jejích citů k mužům svědčí fakt, že si nikdy nezadala s vlivnými boháči, kteří o ni rovněž projevovali zájem. Raději dala přednost životu v chudobě, po boku mužů, které skutečně milovala. Ta pravá, opětovaná láska, po níž celý život toužila, však nikdy nepřišla.