Dítě si hrálo v písku na zahradě a vyhrabalo obří kost. Patřilo největšímu monstru, co kdy žil

Natálie Borůvková | 23. 2. 2023

Tým portugalských a španělských vědců oznámil, že na dvoře muže v portugalském Pombalu byla nalezena obří dinosauří žebra. Objevilo je dítě hrající si v písku na zahradě. Vyhrabalo kost, jež patřila největšímu monstru, co kdy žilo. 

nypost.com, www.ancient-origins.net, mymodernmet.com

Nalezená žebra pravděpodobně patřila zkamenělé kostře sauropoda brachiosaura.

Dítě si hrálo v písku na zahradě a vyhrabalo obří kost

Malé dítě tak zcela náhodou objevilo kosti možná největšího dinosaura, který byl kdy v Evropě nalezen. Stalo se tak na zahradě domu, kde dítě žilo spolu se svými rodiči. Hrálo si jako obvykle v písku na zahradě a vyhrabalo podivný předmět. 

Později se ukázalo, že nalezený předmět jsou skutečně úlomky kostí. Otec dítěte neváhal a kontaktoval vědce, kteří právě na jeho zahradě zahájili první vykopávky.

Nalezené kosti pravděpodobně patřily sauropodovi, druhu býložravého dinosaura, jenž byl typický svým vzhledem. Měl charakteristicky dlouhý krk a ocas. Tato skupina dinosaurů zahrnovala největší suchozemské tvory, kteří se kdy po Zemi pohybovali. 

Vědci odhadují, že tento exemplář, který mohl patřit do čeledi Brachiosauridae, byl podle prohlášení asi 39 metrů vysoký a 82 metrů dlouhý. Na Zemi se vyskytoval přibližně před 160 až 100 miliony let, tedy v období svrchní jury až spodní křídy.

Patřilo největšímu monstru, co kdy žilo

Sauropodi patřili k největším dinosaurům na světě. Vědci uvedli, že objevené fosilie byly obratle a část hrudního koše tohoto prehistorického monstra. Největšího svého druhu, které kdy žilo. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vzhledem k podmínkám, v nichž byly dinosauří fosilie objeveny, se předpokládá možná identifikace dalších částí jeho těla. Zda tomu tak skutečně bude, ukáží s jistotou až další vykopávky. 

„Není obvyklé, aby se u takového zvířete našla všechna žebra, natož v této poloze, při zachování jejich původní anatomické polohy," uvedla Elisabete Malafaiaová, postdoktorandka na Přírodovědecké fakultě Lisabonské univerzity a dodala: „Tento způsob zachování je ve fosilním záznamu dinosaurů, zejména sauropodů z portugalské svrchní jury, poměrně neobvyklý."

Na vykopávkách se podílely Instituto Dom Luiz při Ciencias ULisboa v Portugalsku, Skupina evoluční biologie při UNED-Madrid a Fakulta výtvarných umění na Univerzitě Complutense v Madridu ve Španělsku. Projekt také podpořila městská rada města Pombal.

Objev brachiosaura tak doplnil mozaiku dalších nedávných nálezů, jako vykopávky dvounohého dravého dinosaura zvaného "spinosaurid", který byl objeven na ostrově Wight u jižního pobřeží Anglie nebo kostry pterodaktyla, starého 170 milionů let, jenž byl objeven ve Skotsku.

Jak obrovský byl největší dinosaurus? Toto unikátní video porovnává pravěká monstra s člověkem
Magazín

Jak obrovský byl největší dinosaurus? Toto unikátní video porovnává pravěká monstra s člověkem

Podle vědců se jedná o mimořádný objev, jedinečný svého druhu. Potvrdil to i Steve Brusatte, paleontolog z Edinburské univerzity ve Skotsku: „Jedná se o jedinečný nález, pokud vezmete v potaz fakt, že na zahradě člověka objevíte ze země trčící dinosauří žebra."

Megalodona vědci vyhlásili za nejstrašnější monstrum pravěku. Nevylučují, že stále žije v moři
Magazín

Megalodona vědci vyhlásili za nejstrašnější monstrum pravěku. Nevylučují, že stále žije v moři

Nález poukazuje na skutečnost, že pozůstatky dinosaurů lze potenciálně objevit kdekoli, kde se vyskytuje hornina správného stáří a odpovídajícího typu, která může sloužit jako vhodný konzervant pro uchování kostí pradávných monster. Ať už je to v pustině, nebo na zahradě konkrétního člověka. 

Tagy Anglie dinosauři Evropa Pombal Portugalsko Skotsko Spodní křída Španělsko Univerzita v Edinburghu zahrada