Mužské bradavky, slepé střevo, či chlupy v podpaždí: Víte k čemu slouží?

Redakce | 8. 6. 2019
Mužské bradavky
Chloupky v podpaží
Zuby moudrosti

Některé části těla jsou nám evidentně k ničemu. Proč je tedy na těle nebo přímo v sobě máme? K čemu nám jsou? Proč evoluce zařídila, abychom je měli? Souvisí to s dávnou minulostí, nebo jde jen o hříčky matky přírody?

Napadlo vás někdy, proč máme v podpaží chlupy, k čemu slouží mužům bradavky? A co třeba problémové slepé střevo? Buď o něm vůbec nevíme, nebo nás dokáže pěkně pozlobit…

Bradavky

Proč mají ženy bradavky je zřejmé, bez nich by zkrátka nebylo možné kojení. Proč se ale s nimi rodí i muži? Vědci mají v celku pochopitelné vysvětlení. Na začátku vývoje je každé embrio vlastně ženské a k maskulinizaci dochází až v průběhu vývoje. Spousta společných znaků ale zůstane, včetně již zmíněných bradavek. Ty mužské neplní žádnou funkci, i kddyž někteří tvrdí, že za určitých podmínek by i pánové mohli své děti kojit.

Rébusy minulosti: K čemu pánové dříve používali malou kapsu na džínách?
Magazín

Rébusy minulosti: K čemu pánové dříve používali malou kapsu na džínách?

Chloupky v podpaží

K čemu vlastně ochlupení v podpaží slouží, není dosud přesně známo. Daniel Liebermen, profesor lidské vývojové biologie z Harvardské univerzity se ale domnívá, že chloupky měly za úkol udržet odér, který tělo potními žlázami vylučuje, po dostatečně dlouhou dobu, aby bylo možné nalákat potencionálního partnera. Podobné pachové žlázy máme v uších, v okolí pohlavních orgánů a prsních bradavek.

Slepé střevo

Vědci zjistili, že lidově řečeno slepák není rozhodně zbytečný orgán, jak bylo dříve prezentováno. Slepé střevo, nebo-li apendix, což je asi jen jako malíček velký výběžek z tlustého střeva, je pravděpodobně osídleno velkým množstvím tělu prospěšných bakterií. Pokud tedy člověka postihne nějaké úporné střevní onemocnění, které s sebou spláchne veškeré důležité bakterie ze střev, ty, které jsou ukryté právě ve slepém střevě, mohou velmi rychle střeva znovu osídlit.