Cestování v chladných měsících je nepohodlné a nebezpečné. Skotští motoroví experti z John Clark Motor Group proto zveřejnili vychytávku, která se během několika týdnů stala virální. „I přestože jde o babskou radu, jež nestojí nic, může vám zachránit život,” argumentují.

Doporučují, aby si každý z řidičů koupil bramboru, důkladně ji očistil od zbylé hlíny či kamínků, rozřízl ji napůl a plochou částí potřel přední i zadní sklo. „Uvolněný škrob vyrobí povlak, po němž budou kapky deště plynule stékat. Zároveň vám usnadní ranní odstraňování ledu,” říká Mia Gordon z The Weather Network.

Brambora v autě

Klíčové však je, aby se šoféři během zasychání škrobu skla nedotýkali a ani ho neutírali hadříkem. Se šmouhami se mají vypořádat stěrače a kapalina do ostřikovačů.

Zdroj: Youtube

Jejich doporučení má dokonce platit i na zpětná zrcátka. Nejenže je rozříznutá brambora nebo slupky z ní vyčistí od špíny a hmyzu, ale také po nich dešťové kapky budou plynule stékat.

Kyselina šťavelová, která se v plodinách nachází, umí zároveň odstraňovat rez. Vůbec tedy nevadí, když se bramborou dotknete kovových částí vozidla. Naopak. Pokud je na nich náznak koroze, potřete je oloupanou zeleninou a nechte působit 15 minut. Poté povrch opláchněte a osušte.

Zima v autě

Motoroví experti dále doporučili, aby řidiči ke své povinné výbavě doplnili také nouzovou soupravu, skládající se z power banky, trvanlivých potravin, pitné vody, přenosné baterky a dostatečně teplé deky.

Zdroj: Youtube

„Navíc je důležité, abyste měli nad svým autem kontrolu. Žádná brambora nenahradí soustředění a rychlé reakce,” upozorňují. „Je však skvělé, že vám může usnadnit řízení nebo zpříjemnit ráno.”

Zdroje: www.uniquetimes.org, www.express.co.uk, www.topky.sk