Už za svého života sbíral John Topham neboli „Top” uznání. Jako válečný fotograf operoval v oblasti intenzivních bojů, aby zdokumentoval „obyčejný způsob života, takový, jaký skutečně byl”. Tuto atmosféru se mu podařilo zachytit i během poplachu v Gravesendu v Kentu v roce 1940.

Volný čas vojáků

Život vojáků nebyl nikdy jednoduchý. Každodenní strach a stres si nesly svou daň na zdraví a psychice. Armády si proto během staletí vytvořily systém, jehož cílem bylo zlepšit celkovou náladu branců a udržet je co nejspokojenější. Odpočatí muži totiž vyžadovali méně disciplíny a snášeli více útrap.

Mezi jednotlivými ataky si tak mohli zvolit mezi různými zábavnými aktivitami, ať šlo o sportovní utkání, plavání, rybaření, prohlídku pamětihodností, kurzy cizího jazyka, malování, tanec nebo hraní divadla. 

Právě pantomima byla nejoblíbenější kratochvílí britských vojáků. Na vánočních besídkách předváděli adaptace známých pohádek, skeče z aktuálních filmů nebo groteskní scénky. Na jedno z vystoupení byl pozván také John Topham. Přelet bombardérů Luftwaffe přes kanál La Manche sice zkazil hercům plány, fotografovi se ale díky tomu podařilo pořídit nečekané záběry.

Britští vojáci v ženských šatech

Když neobyčejné snímky mužů v ženských šatech a punčochami, s nasazenými přilbami a pásem s náboji později spatřilo vedení britského Ministerstva informací, doslova se zděsilo a okamžitě jejich zveřejnění zakázalo. Obávalo se, že nacistická propagandistická mašinérie je zneužije k zesměšnění spojenců.

Později ale byly použity v televizních dokumentech, včetně The Sketch a The War Illustrated. Diváci tak poznali, že i vojáci mají smysl pro humor. Na dalších fotografiích jsou muži s obrovskými klobouky a krajkovými spodničkami, se širokými úsměvy na tvářích a make-upem.

Zdroj:

www.americansoldierww2.org, www.en.wikipedia.org,www.dailymail.co.uk,www.rarehistoricalphotos.com