Tato bizarní fotografie vznikla v roce 1940. Tipli byste, proč mají na sobě vojáci ženské šaty

Lenka Bělská | 2. 1. 2023

Druhá světová válka je považována za nejkrvavější konflikt v lidských dějinách. Následky intenzivních bojů byly cítit na každém kroku. Není divu, že lidé chtěli přijít na jiné myšlenky. Výjimku netvořili ani vojáci na frontách. Jejich forma zábavy byla ale trochu odvážnější.

Už za svého života sbíral John Topham neboli „Top” uznání. Jako válečný fotograf operoval v oblasti intenzivních bojů, aby zdokumentoval „obyčejný způsob života, takový, jaký skutečně byl”. Tuto atmosféru se mu podařilo zachytit i během poplachu v Gravesendu v Kentu v roce 1940.

Toto bizarní zařízení se používalo za 2. světové války. 99% lidí neodhadne, k čemu sloužilo
Magazín

Toto bizarní zařízení se používalo za 2. světové války. 99% lidí neodhadne, k čemu sloužilo

Volný čas vojáků

Život vojáků nebyl nikdy jednoduchý. Každodenní strach a stres si nesly svou daň na zdraví a psychice. Armády si proto během staletí vytvořily systém, jehož cílem bylo zlepšit celkovou náladu branců a udržet je co nejspokojenější. Odpočatí muži totiž vyžadovali méně disciplíny a snášeli více útrap.

Pětiletý kluk okomentoval fotku neznámé ženy a způsobil na sítích poprask. Nikdo případ nechápe
Magazín

Pětiletý kluk okomentoval fotku neznámé ženy a způsobil na sítích poprask. Nikdo případ nechápe

Mezi jednotlivými ataky si tak mohli zvolit mezi různými zábavnými aktivitami, ať šlo o sportovní utkání, plavání, rybaření, prohlídku pamětihodností, kurzy cizího jazyka, malování, tanec nebo hraní divadla. 

Právě pantomima byla nejoblíbenější kratochvílí britských vojáků. Na vánočních besídkách předváděli adaptace známých pohádek, skeče z aktuálních filmů nebo groteskní scénky. Na jedno z vystoupení byl pozván také John Topham. Přelet bombardérů Luftwaffe přes kanál La Manche sice zkazil hercům plány, fotografovi se ale díky tomu podařilo pořídit nečekané záběry.

Britští vojáci v ženských šatech

Když neobyčejné snímky mužů v ženských šatech a punčochami, s nasazenými přilbami a pásem s náboji později spatřilo vedení britského Ministerstva informací, doslova se zděsilo a okamžitě jejich zveřejnění zakázalo. Obávalo se, že nacistická propagandistická mašinérie je zneužije k zesměšnění spojenců.

Později ale byly použity v televizních dokumentech, včetně The Sketch a The War Illustrated. Diváci tak poznali, že i vojáci mají smysl pro humor. Na dalších fotografiích jsou muži s obrovskými klobouky a krajkovými spodničkami, se širokými úsměvy na tvářích a make-upem.

Zdroj:

www.americansoldierww2.org, www.en.wikipedia.org,www.dailymail.co.uk,www.rarehistoricalphotos.com

Tagy druhá světová válka John Topham Kent Lamanšský průliv Luftwaffe oblečení