Pro staré Slovany bříza představovala čistotu, světlo a nový začátek. Proto se z jejího dřeva vyráběly kolébky a z větví se svazovala košťata, aby prostor zbavila nejen prachu, ale také negativní energie.

Hlavním důvodem jejího významu je fakt, že tento strom je nenáročný, rychle rostoucí a aktivní při kolonizaci zpustlé kulturní krajiny. Zároveň je odolný vůči nepříznivému klimatu.

Není proto divu, že Betula pendula obývá jak jižní Evropu, tak až daleký sever a je nejběžnější českou dřevnatou rostlinou. Pokud ji máte na zahradě nebo vám roste za plotem, můžete využít její léčivé schopnosti.

Léčivá bříza

Její jednoduché pilovité listy a bílá kůra totiž obsahují flavonoidy, hořčiny, fenolové kyseliny, taniny, triterpeny, saponiny, kyselinu berulinovou a vitamin C. Tedy látky, jež přispívají především k činnosti jater a ledvin.

Listy tak mají močopudný účinek, což pomáhá k vyplavení kyseliny močové, toxinů a přebytečných edematózních tekutin.

Odvar z nich se používá především při revmatismu, kloubních bolestech, infekcích močových cest a jiných zánětlivých onemocněních. Působí také jako prevence ledvinových kamenů.

Listy břízy jsou bohaté i na salicyláty, které se často využívají v běžných přípravcích na ošetření pokožky s lupy. Tyto látky pomáhají odstranit odumřelé buňky a udržovat vlasové kořínky zdravé.

Výzkum na zvířatech navíc potvrdil, že betulin, bílý pigment, jenž je obsažen v kůře stromu, má protizánětlivé a tlumící vlastnosti, dokáže snížit hladiny „zlého” cholesterolu a umí zlepšit inzulínovou rezistenci díky svým účinkům na syntézu mastných kyselin a triglyceridů.

Užívání břízy

Břízu si koupíte v každé lékárně, pár lístků si ale dokážete nasbírat i na procházce. Stačí je pak rozprostřít na plech s pečicím papírem a nechat při pokojové teplotě usušit.

Čaj připravíte zalitím dvou polévkových lžic listů čtvrtlitrem vody, které necháte 15 minut louhovat. Dopřát si ho můžete třikrát denně vlažný po dobu tří týdnů.

Březový odvar můžete použít také jako vlasovou vodu. Na rozdíl od kopřivy je vhodná  pro všechny barevné odstíny. Kštice bude po ní hebká a lesklá.

Přestože tato léčivá rostlina není toxická, její užívání konzultujte s ošetřujícím lékařem nebo s lékárníkem.

Zdroje: www.sciencedaily.com, www.straussnaturals.ca, www.cs.wikipedia.org, www.idnes.cz