Ženské brnění

Skutečnost, že si středověké ženy chránily svou hruď, dokazují nejrůznější písemné záznamy. Nikde ale není vyobrazená skutečná podoba středověké válečnice v brnění. 

A tak se umělci a filmaři často přiklonili k tomu, že středověké válečnice vykreslovali jako ženy krásných vnad a tvarů, aby nezkazili jistou dávku estetiky. 

Spekuluje se, že dokonce neexistuje ani jedna reálná podoba Johanky z Arku, která se jako bojovnice středověku proslavila. Jedinou malbou, kde je reálná Johanka zachycená, je malba bez brnění. 

Většina historiků se tedy přiklání k teorii, že ženy bojovnice, které se ve středověku objevily v boji, nosily brnění podobné mužskému. Brnění pak často zdobily u žen zlaté třásně a nejrůznější výšivky. 

Středověké ženy se však často účastnily nejen válečných akcí, v ojedinělých případech dokonce vedly armády. Pokud byly oděné jako muži, mohlo to již tehdy znevažovat roli mužského válečníka, neboť zbroj jako taková byla spojovaná s mužností.  

Nevěřte filmům

Ačkoliv je realita zcela jinde, než ukazují fantasy filmy, ženy ve středověku skutečně bojovaly. Ochrana hrudi tak byla nepostradatelnou součástí jejich výzbroje.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Brnění se pak u jednotlivých bojovnic lišilo podle kultury, národa nebo tradic. Některé bojovnice bojovaly bez drahého brnění, jiné se pyšnily zbrojí vojenské velitelky. 

Například katalánské ženy 12. století oblékaly nejčastěji mužské šaty. Jejich hruď tak chránilo klasické mužské brnění. Možná i z toho důvodu se pak tyto ženy těšily stejným privilegiům jako jejich mužští kolegové. Nemusely platit daně a byly pasované do řádu rytířských žen. Byly natolik ceněné, že na veřejných shromážděních dostávaly přednost před některými muži.

Kromě téměř totožné ochrany hrudi, jakou známe u mužů, pak ženské středověké válečnice oblékaly hauberky a řetízkové košile, které chránily paže, trup a také horní část stehen. Středověká zbroj měla pod hrudním dílem silnou vrstvu vycpávek a obvykle byla uprostřed trochu vyvýšená, takže údery do trupu se odrážely do stran. Byla navržena tak, aby maximalizovala ochranu a zároveň umožňovala potřebný pohyb.

Majetnější válečnice pak často oblékaly tzv. poštovní pláště a plátovou zbroj. Údajně ji nosila i Johanka z Arku. 

Feminizace ženského brnění je tak spíše dílem středověkých historiků, kteří měli problém vykreslit ženu bojovnici oblečenou v brnění. V moderní době jde především o způsob, jak z takové ženy udělat krásku ženských předností mající sílu srovnatelnou s muži. I proto bychom fantasy filmům neměli přikládat takovou váhu, s jakou ji ženské válečnice prezentují divákům. 

Zdroje: gizmodo.com, www.quora.com, forgeofsvan.com