Český herec s polskými kořeny se narodil 7. srpna 1939 v obci Horní Suchá. Jako malý kluk toužil studovat, nicméně protože jeho tatínek za druhé světové války bojoval na straně Britů, tak mu to samozřejmě umožněno nebylo.

Vydal se tedy alternativní cestou a přihlásil se na brněnskou JAMU. Jeho angažmá pak byla v divadlech po celé České republice, kromě Brna také v Mladé Boleslavi, Pardubicích, Liberci a Praze. Zde se také od roku 1988 stal členem souboru Národního divadla, kde ztvárnil více než čtyřicet různých rolí. 

Kromě divadelních prken, která znamenají svět se objevil v řadě seriálů a filmů. V 80. letech dostával hlavně vedlejší role, a to především lékařů, řezníků, hajných nebo výpravčích, případně náčelníka Veřejné bezpečnosti. Mezi jeho nejznámější role z této doby jsou komediálního typu, případně se objevil v nějakém dramatu. Menší roli měl také v seriálu Václava Vorlíčka Létající Čestmír

Další rolí, která tohoto svérázného herce proslavila, je bezesporu postava kapitána Ořecha ve filmu Černí baroni z roku 1992. Po třech letech navazuje dalším úspěšným hereckým obsazením v seriálu Život na zámku, kde ztvárňuje Pěšáka. V tu dobu už se připravuje hit televizních podvečerů, oblíbený seriál Hospoda, který vysílala televize Nova. 

Rebelové i nominace na Thálii

Jednalo se o nesmírně úspěšný sitcom, kde si každý z diváků našel svého oblíbence. Prostředí malé pražské hospůdky každý díl probíralo všední život místních štamgastů. Umělcova role zde ožila v postavě Tomáše Babuly. Mimo něj se v seriálu objevil také Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář nebo Zuzana Bydžovská

S novým tisíciletím přišla nabídka od Filipa Renče zahrát si v jeho dnes už také legendárním filmovém muzikálu Rebelové, kde hrál postavu majora. V roce 2006 byl nominován na cenu Thálie za roli Josefa v televizní inscenaci s názvem Josef a Marie z roku 2005 rakouského dramatika Petera Turriniho, kde si zahrál po boku slovenské herečky Emílie Vašáryové.  

A konečně i nekonečný seriál Ulice mu také zkřížil cestu, kdy se po jistou dobu objevoval na obrazovkách coby manžel Jaroslavy Obermaierové. V tu dobu už měl potíže se zdravím, trápily ho především nohy, což mu znesnadňovalo chůzi. K tomu neměl ještě mezi kolegy dobrou pověst, která se ještě zhoršila poté, co mu odešla jeho milovaná manželka. 

Stal se nabručeným samotářem

Jeho cholerická povaha stále gradovala, pro ostré slovo nešel nikdy daleko. „Stal se poté nabručeným samotářem, ale všichni jsme to samozřejmě respektovali. I tak jsem ho měl rád a docela často ho obsazoval,“ popisuje umělce režisér Václav Vorlíček, který jej obsadil do svého filmu Saxana a Lexikon kouzel. Mezi jedny z jeho posledních hereckých počinů patří také postava detektiva Palečka z trilogie Bastardi, jejíž první díl se objevil na filmových plátnech v roce 2010. Saxana spatřila světlo světa až o tok později. 

Po smrti manželky nejen, že byl ještě větší bručoun, než býval předtím, ale jeho zdravotní stav se zhoršoval s jeho náladou. „Vždycky snědl půl igelitky prášků,“ vypráví herec Václav Svoboda, který se sním potkal v nekonečné Ulici v roli Lumíra. Lékaři mu totiž nařídili přísnou dietu a ze zavalitého herce byla rázem houžvička. Zhubl přes třicet kilogramů a na ulici by jej sotva někdo poznal. Kdo je tím bručounem , který nešel pro hanlivé slovo daleko? Asi jste poznali, že oním hercem je Bronislav Poloczek.

Samotný herec už v tu dobu neměl absolutní chuť cokoliv dělat. „Od té doby, co mi zemřela manželka, mě už nic nezajímá. Už nechci ani hrát. Nic už neplánuju. Čekám jen na smrt. Jsem starej,“ řekl kdysi smířlivě, avšak smutně Bronislav Poloczek. 

Zemřel 16. března 2012 v nedožitých třiasedmdesáti letech. Poslední rozloučení s umělcem proběhlo ve Velké obřadní síni strašnického krematoria. 

Zdroje: blesk.cz, krajskelisty.cz