Vědci našli zvláštní poklad: Netuší, k čemu vzácná pozlacená ruka sloužila

Archeologové

Archeologové

Foto: Gorodenkoff / Shutterstock

Záhadný artefakt byl nalezen spolu s předměty jako dýka a lidské žebro. Vědci uvedli, že jde o nejstarší kovovou část těla, která byla nalezena v Evropě. Archeologové své nálezy datovali pomocí uhlíkové analýzy, během níž objevili i podivný hrob neznámého muže.

Objev bronzové ruky

Pinterest

Archeologové našli ve Švýcarsku bronzovou ruku, která je pravděpodobně stará 3500 let a kdysi mohla být součástí žezla. Neobvyklý artefakt, jehož součástí je i zlatá manžeta, byl nalezen spolu se sbírkou starověkých předmětů včetně dýky a lidského žebra. 

Tento významný objev byl vědci učiněn loni ve Švýcarsku a nyní představili své závěry s tím, že ruka je nejstarší kovovou částí těla, která kdy byla v Evropě nalezena. Po karbonové analýze naleziště vykopali a objevili také hrob muže z doby bronzové.

Hrob neznámého muže

Přestože byl hrob poškozen, badatelům se i tak podařilo nalézt jakousi kamennou konstrukci, jež byla umístěna pod ním, spolu s dalšími předměty včetně bronzové ozdoby do vlasů a zlatého plátování z ruky.

Zdroj: Youtube

Odborníci se domnívají, že osoba pohřbená na místě nedaleko Bernu musela být "vysoce postavenou" osobou. 

Ruka, která váží více než půl kilogramu, byla odlita z bronzu a k upevnění tenké zlaté destičky bylo použito rostlinné lepidlo. Uhlíkové datování lepidla ukázalo, že bronzová ruka byla vyrobena mezi lety 1500 a 1400 př. n. l., tedy před více než třemi tisíciletími.

Hledači pokladů původně na poklad narazili pomocí detektorů kovů, než se archeologové vrátili na místo, aby prozkoumali své nálezy. V prohlášení bernských úřadů se uvádí: "Je ještě příliš brzy na to, abychom mohli určit, zda byla ruka vyrobena v oblasti Tří jezer, nebo ve vzdálenější zemi.

"Neznáme význam, ani funkci, která se nalezené končetině přisuzuje. Její zlatý ornament naznačuje, že jde o znak moci, charakteristický znak společenské elity, nebo dokonce božstva.

Mengeleho asistent Miklós Nyiszli

Pravá ruka Doktora smrt v Osvětimi:Pokusy na dvojčatech a trpaslících ho ničily

Ruka je prodloužena dutým tvarem, který naznačuje, že byla původně připevněna na jiném předmětu. Mohla tak být součástí žezla nebo sochy. 

Úředník památkové péče Stefan Hochuli řekl: "Skutečnost, že známe tisíce hrobů z doby bronzové a nikdy jsme nic podobného nenašli, ukazuje, že je to dost zvláštní. Nálezy, jako je tento, nám připomínají, kolik mezer v našich znalostech o minulosti ještě máme."

Zdroje:

www.stoplusjednicka.cz

www.nationalgeographic.com

www.foxnews.com