Legenda o Černé paní z Buchlova má velmi tragický a temný základ

Magda Skřivánková | 6. 4. 2020
Hrad Buchlov skrývá velká tajemství.
Černá paní chodí po chodbách každou noc.
Černé paní nejsou v českých legendách tak časté.

Česká kotlina je protkaná mýty a legendami a téměř každý hrad nebo zámek má svou záhadu. Buchlov nedaleko Uherského Hradiště není výjimkou.

Roku 1582 byl nedaleko buchlovského hradu nalezen mrtvý hradní pán. Jindřich Prakšický ze Zástřizl ležel na Smrďavce s vlastním kordem probodnutým tělem. Viníků byla spousta, ale hlavní podezření padlo na zbrojnoše, který byl svému pánovi celé dny v patách.

Podezřelí

Jakub Bílský z Bělé byl opatem v sousedním klášteře a s Prakšickým vedl mnohaleté spory o hraniční pozemky. Vzájemně vysílali lupiče na území toho druhého, aby kradli a plenili.

Na buchlovského pána měli spadeno i místní zbojníci, které nemohl vystát. Když rozkázal popravit jejich náčelníka Jana Šerého, byli na nože.

Vilím Rym s Prakšickým rád popíjel a často se opíjeli do němoty. V pití závodili a předháněli se, kdo za sebou nechá více prázdných pohárů. Následná rozmíška vrhla na Vilíma stín.

Vilém Zoubek ze Zdětína udržoval se ženou hradního pána blízké vztahy a marně přemýšlel, jak mu ji odloudit. Prakšický to snášel velice těžko.

Manželka Kateřina se netajila tím, jak moc svého muže nenávidí a pociťuje k němu odpor. Rozvod v 16. století ale nepřipadal v úvahu.

Viník

Dnes už není pochyb o tom, kdo Prakšického zavraždil. Jeho žena Kateřina Rájecká z Mírova využila šance a zosnovala smrt svého muže, aby si o šest let později mohla vzít svého milence Viléma Zoubka. Světskému trestu se sice vyhnula, ale každou noc se jako Černá paní zjevuje v pokoji mrtvých, kam se před pohřbením ukládala těla zesnulých a soudili se pytláci. Dnes je tam vystavená pravá mumie z Egypta.

Tagy Bělá Buchlov Egypt Mírov Uherské Hradiště Zástřizly Zdětín