Vědci minulých časů samozřejmě měli představivost, ale je jen málo pravděpodobné, aby přesně věděli, jak bude svět vypadat třeba za sto let. Mohli předvídat existenci robotických asistentů, autonomních vozidel a nových forem komunikace, stejně jako vysokou míru automatizace v práci, rozšíření umělé inteligence, zvyšující se závislost na datovém zpracování. Někteří i předpovídali ekologické a sociální problémy, jako jsou klimatické změny, nedostatek surovin a rostoucí nerovnosti. Jiní vědci a futuristé předpověděli, že se svět bude potýkat s různými bezpečnostními hrozbami, jako jsou terorismus, kyberútoky a rostoucí napětí mezi mocnostmi. Jenže to hovoříme o představách nových, tedy ne z doby před sto lety.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zkreslené představy dnes vypadají humorně

Když vědci a sociologové v roce 1923 předpovídali, jak bude život vypadat za sto let, spíše si představovali nějaký vzhled lidí, dlouhověkost anebo čtyřhodinovou pracovní dobu. Paul Fairie, výzkumník a instruktor na univerzitě v Calgary, shromáždil novinové výstřižky z předpovědí různých odborníků o tom, jak bude rok 2023 vypadat. Na svět se tak dostaly představy o růstu populace a průměrné délce života, trendech v osobní hygieně, ale i představy o tom, jak bude vypadat cestování, zdravotnictví a další obory.

V zásadě lze říci, že mnohé z těchto sto let starých předpovědí se týkaly věcí, kterých se lidé v té době obávali a pro některé z nás jsou zdrojem obav i dnes.

Představte si…

Některé předpovědi se ukázaly jako mnohem prozíravější než jiné. Vědci před sto lety například viděli i odlišný vzhled nás, lidí. Obávali se nakulmovaných mužů, ale viděli i svět plný zdravějších a krásnějších lidí. Psalo se dokonce o vymýcení rakoviny, tuberkulózy, obrny, ataxie pohybového aparátu a lepry. Uvažovalo se i o tom, že všichni lidé už budou v roce 2023 krásní: „Soutěže krásy budou zbytečné, protože krásných lidí bude tolik, že bude téměř nemožné vybrat vítěze. Totéž bude platit i pro soutěže dětí."

Zatímco u mužů se předpokládaly kudrnaté vlasy, naopak někteří antropologové viděli ženy s holenými hlavami a vědomě černými zuby… Upřímně, dnes je možné všechno, proto nebyli tak daleko od pravdy. Některé noviny předpověděly, že v roce 2023 bude průměrný člověk žít déle, od 100 do 150 i 200 let.

Mohlo být hůř

Představy o kráse jsou úsměvné. Zato to, jak by měl vypadat náš život podle lidí před sto lety je spíše k zamyšlení. Matematik a elektroinženýr Charles Steinmetz předpověděl, že lidé budou trávit ještě méně času prací, a to kolem čtyř hodin denně.

Už před sto lety bylo samozřejmě jasné, že pokrok nelze zastavit, a to ani na poli vědy, techniky, dopravy, komunikací a v dalších oborech. Padly zde i návrhy, že lidé budou nosit "ledvinky", které přirovnávají k čajovým konvicím pro vnitřní orgány. Jiný vyslovil domněnku, že nádobí a obydlí budou z velké části vyrobeny z "buničiny a cementu" a „benzín bude jako hnací síla nahrazen rádiem a obloha bude plná nesčetných plavidel plujících po přesně vymezených trasách". Předpovědi hovoří i o rychlých nákladních lodích dosahujících rychlosti 1000 mil za hodinu, radiotelefonech velikosti hodinek, bezdrátové válce, zraku, teplu, energii a písmu.

Tak vidíte, mohlo být ještě daleko hůř.

Zdroje: www.alittlebithuman.com, www.npr.org, medium.com