Jak si vědci před sto lety představovali, že budeme žít v roce 2023. Tohle je vážně zajímavé!

Jarouš M Komořanský | 24. 1. 2023

Vědci a futuristé v minulosti představovali různé scénáře, jak by mohl vypadat svět v roce 2023. Někteří očekávali, že bude existovat vyspělá technologie, předpovídali katastrofy a další události. Jak si ale před sto lety představovali vědci svět v roce 2023, je skutečně zajímavé.

Vědci minulých časů samozřejmě měli představivost, ale je jen málo pravděpodobné, aby přesně věděli, jak bude svět vypadat třeba za sto let. Mohli předvídat existenci robotických asistentů, autonomních vozidel a nových forem komunikace, stejně jako vysokou míru automatizace v práci, rozšíření umělé inteligence, zvyšující se závislost na datovém zpracování. Někteří i předpovídali ekologické a sociální problémy, jako jsou klimatické změny, nedostatek surovin a rostoucí nerovnosti. Jiní vědci a futuristé předpověděli, že se svět bude potýkat s různými bezpečnostními hrozbami, jako jsou terorismus, kyberútoky a rostoucí napětí mezi mocnostmi. Jenže to hovoříme o představách nových, tedy ne z doby před sto lety.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zkreslené představy dnes vypadají humorně

Když vědci a sociologové v roce 1923 předpovídali, jak bude život vypadat za sto let, spíše si představovali nějaký vzhled lidí, dlouhověkost anebo čtyřhodinovou pracovní dobu. Paul Fairie, výzkumník a instruktor na univerzitě v Calgary, shromáždil novinové výstřižky z předpovědí různých odborníků o tom, jak bude rok 2023 vypadat. Na svět se tak dostaly představy o růstu populace a průměrné délce života, trendech v osobní hygieně, ale i představy o tom, jak bude vypadat cestování, zdravotnictví a další obory.

V zásadě lze říci, že mnohé z těchto sto let starých předpovědí se týkaly věcí, kterých se lidé v té době obávali a pro některé z nás jsou zdrojem obav i dnes.

Podívejte se, jak budou vypadat města budoucnosti. Úžasná animace ukazuje dokonalý vodní svět
Magazín

Podívejte se, jak budou vypadat města budoucnosti. Úžasná animace ukazuje dokonalý vodní svět

Představte si…

Některé předpovědi se ukázaly jako mnohem prozíravější než jiné. Vědci před sto lety například viděli i odlišný vzhled nás, lidí. Obávali se nakulmovaných mužů, ale viděli i svět plný zdravějších a krásnějších lidí. Psalo se dokonce o vymýcení rakoviny, tuberkulózy, obrny, ataxie pohybového aparátu a lepry. Uvažovalo se i o tom, že všichni lidé už budou v roce 2023 krásní: „Soutěže krásy budou zbytečné, protože krásných lidí bude tolik, že bude téměř nemožné vybrat vítěze. Totéž bude platit i pro soutěže dětí."

Zatímco u mužů se předpokládaly kudrnaté vlasy, naopak někteří antropologové viděli ženy s holenými hlavami a vědomě černými zuby… Upřímně, dnes je možné všechno, proto nebyli tak daleko od pravdy. Některé noviny předpověděly, že v roce 2023 bude průměrný člověk žít déle, od 100 do 150 i 200 let.

Mohlo být hůř

Představy o kráse jsou úsměvné. Zato to, jak by měl vypadat náš život podle lidí před sto lety je spíše k zamyšlení. Matematik a elektroinženýr Charles Steinmetz předpověděl, že lidé budou trávit ještě méně času prací, a to kolem čtyř hodin denně.

Už před sto lety bylo samozřejmě jasné, že pokrok nelze zastavit, a to ani na poli vědy, techniky, dopravy, komunikací a v dalších oborech. Padly zde i návrhy, že lidé budou nosit "ledvinky", které přirovnávají k čajovým konvicím pro vnitřní orgány. Jiný vyslovil domněnku, že nádobí a obydlí budou z velké části vyrobeny z "buničiny a cementu" a „benzín bude jako hnací síla nahrazen rádiem a obloha bude plná nesčetných plavidel plujících po přesně vymezených trasách". Předpovědi hovoří i o rychlých nákladních lodích dosahujících rychlosti 1000 mil za hodinu, radiotelefonech velikosti hodinek, bezdrátové válce, zraku, teplu, energii a písmu.

Tak vidíte, mohlo být ještě daleko hůř.

Zdroje: www.alittlebithuman.com, www.npr.org, medium.com

Tagy Calgary