Město duchů místo luxusu

Burj al Babas leží přibližně na půli cesty mezi Istanbulem a Ankarou. Dnes prázdné město vzniklo jako developerský projekt, který měl být ojedinělým svého druhu. Přesto výstavba započatá roku 2014 skončila nezdarem.

Stovky vil připomínají zámky nebyly nikdy zcela dostavěné a jejich budoucnost je i dnes nejistá. Burj al Babas mělo být místem, které každoročně navštíví ti nejbohatší turisté světa, aby zde našli kýžený odpočinek a potřebný luxus. 

Jedinečný developerský projekt však skončil dříve, než se předpokládalo. Společnost, která měla výstavbu Burj al Babas na starost, 4 roky po zahájení projektu zkrachovala. Investoři dali od celé záležitosti ruce pryč a celý projekt se zastavil. 

Z původně honosného místa se rychle stalo město duchů, které dnes obývá jediný nešťastný člověk. Vily ve stylu francouzských zámků s malebnými balkony a kulatými věžičkami se pomalu a jistě rozpadají. 

Dělníkům se sice povedlo dokončit 587 ze 732 plánovaných budov, i ty se však pomalu a jistě mění bez lidské pomoci v chátrající ruiny. V místě, které mělo být jedním z nejdražších měst světa, měly stát také sportovní zařízení, turecké lázně nebo kina. 

Ruiny zámků

Zámky pro superboháče se tak rychle změnily v ruiny, ve kterých nikdo nežije a nikdo se o ně nestará. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv měl být developerský projekt jakousi vzpruhou místní ekonomické situace, realita všedních dnů je zcela odlišná. Po krachu firmy se musí splatit dluhy a zdali se opět začne s výstavbou, je zatím ve hvězdách.

Přesto se věří, že po splacení zahraničního dluhu by mohlo dojít k obnovení a dokončení výstavby. "Stačí prodat 100 vil, abychom splatili dluh a za 4 až 5 měsíců se projekt mohl částečně otevřít," uvedl Mezher Yerdelen, místopředseda představenstva Sarot Property Group.

Projekt nadstandardního luxusu, s domy vybavenými nejmodernějšími kuchyněmi, koupelnami i bazény zatím skončil dříve, než začal. Je třeba sehnat kvalitní investory, kteří místo plné přepychu a krásné architektury budou chtít opět postavit na nohy. 

Burj Al Babas se nachází poblíž historického městečka Mudurnu. To kdysi bývalo významným centrem obchodu. Dnes se Mudurnu snaží za pomoci cestovního ruchu oživit špatnou ekonomickou situaci.

I proto by obnova projektu Burj Al Babas znamenala vítaný způsob, jak přinést do země více peněz. 

en.wikipedia.org, www.houseandgarden.co.uk, www.timeout.com