Nepříjemné příznaky

Pokud vás přepadá svírání na hrudi, svalové napětí, pocit, že se nemůžete nadechnout, a srdce vám buší jako o závod, mohlo by jít o příznaky úzkosti. Ačkoliv je úzkost psychický stav, často vyvolávaný stresem, dopadají jeho následky i na vaše tělo. Další, co vás může postihnout, je nespavost, která organismus dál vyčerpává.

K tomu se může přidat podrážděnost, neschopnost se uvolnit, nemožnost se pořádně soustředit a roztěkanost, neustále se vracející strach z budoucnosti, bez ohledu na to, jak iracionální se jeví.

Zejména pro ženy po padesátce, obvykle zatížené prací i starostí o domácnost, není žádný div, když se dostaví úzkostné stavy. U někoho, kdo je zvyklý být výkonný a zodpovědný a nedostatečně odpočívat, se snadno může stát, že se „přetáhne“.

Obzvlášť pokud se člověku něco takového stává opakovaně, dokáže úzkost pořádně znepříjemnit život. Jedna možnost je poradit se s lékařem. Ale pokud potřebujete projevy zmírnit co nejrychleji, bylinky bývají užitečné, praktické a okamžité řešení.

Zázračná bylinka

Levandule je úžasně zbarvená, krásná, voňavá rostlina. Pro většinu lidí je už samotná její barva uklidňující. Našla si své místo v kuchyni, při tvorbě dekorativních aranžmá, v přírodní medicíně i aromaterapii.

Pochází ze Středomoří a už od antiky byla využívána pro svoje antiseptické, uvolňující a sedativní vlastnosti. Výtažky z ní nám jsou užitečné dodnes.

Samozřejmě, že v zápase s úzkostí a bušením srdce je možné sáhnout i po komplexnějších léčivech zvaných anxiolytika. V jejich případě ale hrozí závislost. Léky jsou totiž určené ke krátkodobému užívání, ke zmírnění akutních příznaků a závislost může vzniknout nepříjemně rychle.

V našich krajích na tom sice nejsme obecně se závislostí na lécích tak špatně jako například v USA, ale obezřetnost je na místě.

Přírodní lék, tzv. fytofarmakum, závislost nevyvolává. Je vhodný i pro mladé lidi, kteří se dosud s úzkostmi neléčili, není invazivní pro organismus. Umožňuje se uvolnit, zrelaxovat, uklidnit srdce a zahnat úzkostné stavy.

Způsoby užití

Jedním z oblíbených postupů je například inhalace, tedy rozptýlení levandulového esenciálního oleje do vzduchu pomocí aromalampy či difuzéru. Další variantou je přidání oleje do koupele nebo masáž olejem s přídavkem levandule. V případě vany se doporučuje teplota vody 38 °C a stačí pár kapek.

Hodně známý postup je nechat si přes den plátěný váček s květy levandule na polštáři, abyste si ho provoněli. Naši předkové věděli, že je to recept na klidný a zdravý spánek.

Oblíbený je také levandulový čaj na zklidnění. Jednu lžičku levandulových květů nasypte do hrníčku a zalijte horkou vodou. Necháte tři minuty vylouhovat, pak scedíte a můžete pít.

Naslouchejte svému organismu i duši a dopřejte si péči a relaxaci s báječnou vůní levandule.

Zdroje: www.denik.cz, www.prolekare.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov