Zdraví prospěšný

Květy svízele lze sbírat od června do srpna. Najít ho můžete na suchých površích nebo při okraji cest. Je tedy možné, že vám tato zázračná bylinka roste přímo za vaším plotem. Jeho domovinou je především mírný podnebný pás Evropy a Asie. 

Setkat se sním však můžete také na Islandu nebo dokonce v Japonsku. Svízelí roste hned několik druhů, za zmínku stojí například svízel povázka a svízel přítula. 

Svízel má pro naše zdraví celou řadu zdravotních účinků. Sbírá se pouze kvetoucí nať, kterou lze sušit jak na slunci, tak ve stínu. 

Svízel syřišťový je ceněný pro vysoký obsah některých látek jako jsou glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silice, pryskyřice, enzymy, třísloviny, saponiny a různé druhy minerálů. 

Ze svízele si můžete připravit čaj, odvar nebo tinkturu. Upozornit vás však musíme na to, že tato bylinka nemá příliš lichotivou chuť. Pro lidské zdraví je však velkým přínosem. 

Lék na povadlou pleť

Využít ji lze zejména v urologii při léčbě nejrůznějších zdravotních problémy jako jsou záněty močových cest. Svízel má močopudné účinky. 

Univerzální svízelová mast:

Zdroj: Youtube

Tato bylinka čistí ledviny, játra a optimalizuje činnost slinivky. Kladný vliv má také na lymfatický systém. Svízel je bylinkou napomáhající redukci hmotnosti. Snižuje chuť k jídlu. 

Svízel vám pomůže také v případě, že se potýkáte s revmatismem či dnou. Zde se využívají zejména obklady, které ulevují oteklým kloubům. Svízel pomáhá léčit vředy a špatně se hojící rány. 

Dalším benefitem, který ocení hlavně ženy po padesátce, je jeho schopnost navracet svěžest povadlé pleti. I proto je tato bylinka častou součástí pleťové kosmetiky. Vyhlazuje vrásky a pleť regeneruje. 

Svízelové krémy si poradí i s jaterními a pigmentovými skvrnami. S pokožkou pak pomůže také malým dětem, kde napomáhá léčbě opruzenin a zapařené kůže. 

Kromě krémů se svízel nejčastěji využívá formou svízelového čaje, který čistí a nabudí lymfatické žlázy, podpoří činnost ledvin, jater, slinivky a sleziny.

Zdroje: encyklopedie.biooo.cz, www.salveo.cz, www.manutea.cz