Komonice lékařská

Komonice lékařská neboli Melilotus officinalis se řadí mezi dvouleté bylinky dorůstají do výšky až 150 cm. Plodem komonice je lusk s červenohnědými semeny. 

Komonici lékařskou najdete téměř ve všech částech evropského kontinentu. Proto není výjimkou, že je k nalezení také u nás. Komonice roste na sušších površích. 

Komonice se řadí mezi léčivé bylinky. Sbírá se pouze květ a nať, které jsou pro lidský organismus skutečným zázrakem. Je ceněná pro velký obsah tělu prospěšných látek. 

Najdete v ní kumarin a melilotin, alantoin, pryskyřici, třísloviny, dikumarol a mnoho dalších látek. Hlavním přínosem této dvouleté bylinky je její schopnost snižovat propustnost kapilár a krevní srážlivost.

Tato vlastnost je důležitá nejen v prevenci, ale především k léčbě křečových žil a životu nebezpečných trombóz a plicní embólie. Tahle bylinka je šetrný pomocník k ředění krve.

Na ředění krve

Dalšími benefity této bylinky je její schopnost zmírňovat nepříjemné a mnohdy bolestivé otoky. Komonice odhleňuje a napomáhá vykašlávání. Tlumí činnost hladkého svalstva a pomáhá eliminovat křeče. 

Jaké bylinky nesmí chybět na vaší zahrádce:

Zdroj: Youtube

Komonice reguluje krevní tlak a je skvělým lékem na nespavost. Má protizánětlivé účinky, a to jako uvnitř, tak vně našeho těla. 

Bylinka se nejčastěji konzumuje ve formě bylinné tinktury, připravit z ní však můžete i nálev vhodný k ošetření otoků. Také se z této bylinky vyrábí mast. Komonicovou tinkturu si můžete připravit z 1 litru vína, ve kterém necháte po dobu 10 dní macerovat 75 gramů čerstvé kvetoucí nebo 10 gramů sušené komonice. Po 10 dnech nálev sceďte a užívejte 3x denně 1-2 čajové lžičky 20 minut před jídlem. 

Tinktura z komonice je nápomocná při léčbě artritidy a revmatismu. Využít lze také čerstvou nať této bylinky a přidat ji během mytí do koupele. Zbavíte se bolestivých vředů a hemoroidů. 

Komonici lze využít k výplachům očí zasažených zánětem a jako součást látkových pytlíčků je účinným prostředkem proti molům.

Komonice je mírně jedovatá, vyvarujte se proto jejího nadužívání. Při předávkování můžete pociťovat bolesti hlavy, závratě a nutkání na zvracení.

Zdroje: encyklopedie.biooo.cz, www.kotvicnikovafarma.cz, bylik.cz