Calpeia žila přibližně před 7 500 lety, v období neolitu, tedy v době, kdy lidé přecházeli od lovu a sběru k zemědělství a usedlejšímu způsobu života. Ostatky této krasavice z doby kamenné byly objevené v jeskyni na východní straně Gibraltarské skály, v jeskynním pohřebišti poblíž Europa Point, spolu s ostatky několika dalších jedinců a mnoha dalšími artefakty. Název Calpeia odkazuje na klasický název gibraltarské skály.

Moderní technologie odhalily další tvář

Rekonstrukce se ujal tým vědců pod vedením doktora Johna Cortese a rekonstrukce trvala 6 měsíců. Pomocí nejmodernějších forenzních technik se vědcům podařilo vytvořit detailní 3D rekonstrukci Calpeina obličeje, která odhaluje její rysy v pozoruhodných detailech. Proces zahrnoval CT skenování lebky a vytvoření virtuálního modelu, který byl následně použitý k přidání svalů, kůže a dalších měkkých tkání, aby vznikl realistický obraz. Pro finální podobu byly použité i lidské vlasy.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Na rekonstrukci vidíte mladou ženu s vysokými lícními kostmi, výrazným nosem a plnými rty. Její oči jsou hluboce posazené a mají mandlový tvar. Dívají se pohledem, který jako by sebevědomě hleděl do budoucnosti. Žena má dlouhé černé rovné vlasy a štíhlý krk, což jí dodává elegantní a rafinovaný vzhled. Navíc je vyobrazená i v kostýmku magnetového odstínu – tato barva je letos barvou roku.

Gibraltar – místo zrodu krásných žen

Podle doktorky Geraldine Finlaysonové, ředitelky Gibraltarského muzea, "je to pozoruhodná příležitost oživit Calpeiu a představit si, jak mohli vypadat první obyvatelé Gibraltaru. Je pro nás důležité pochopit lidský příběh naší skály a Calpeina tvář je důležitým dílkem této skládačky."

Již dříve měli vědci o podobě této ženy nějaké vědomosti díky DNA získané z její lebky. Věděli, že to byla žena, že měla rysy spojené s tmavými vlasy a tmavýma očima. „Zajímavé je, že když se podíváme na její původ, 10 % jejích genů pocházelo od místních mezolitických lovců, ale 90 % jejích genů bylo z Anatolie. Nebudu se zabývat tím, jestli jsou neandrtálci jiný druh, nebo ne, ale pokud je neandrtálec jiná linie a Nana je první neandrtálská žena, myslím, že Calpeia je skutečně moderní člověk," dodal Cortes k procesu tvorby modelu.

Objev Calpeiných ostatků vrhá nové světlo na ranou historii Gibraltaru a širšího Středomoří. Naznačuje, že tato jedinečná skála v moři byla významným místem lidského osídlení a činnosti již před tisíci lety, tedy dlouho předtím, než se stala strategickým místem, kterým je dnes. Oživěním této ženy nám forenzní antropologové umožnili fascinující pohled do naší společné lidské historie.

Zdroje: www.chronicle.gi, www.visit-andalucia.com