Co by se stalo, kdyby nad zemí bouchla největší jaderná bomba. Rusové to zkusili

Lenka Samuely | 15. 3. 2022

Mezi významné účastníky tzv. závodu ve zbrojení patřil během studené války také Sovětský svaz pod vedením Nikity Chruščova. V padesátých letech začal vyvíjet nejsilnější jadernou bombu. Říkalo se jí Ivan či Váňa. Do historie se zapsala jako Car-bomba RDS-220.

Třístupňová termonukleární puma nebyla žádné tintítko. Vážila 27 tun, měla délku 8 metrů a průměr dva metry. Jejími hlavními konstruktéři byli fyzici Igor Kurčatov a Julij Borisovič Chariton. Ti ji se svým týmem vyvíjeli 6 let.

V původních plánech měla Car-bomba uvolnit energii odpovídající sto megatunám TNT. Od toho se však upustilo, když se zjistilo, že by se radioaktivní spad dostal i do obydlených oblastí. Její síla tak byla snížena na polovinu. I přesto se jednalo o největší výbuch v dějinách Země.

Mohl by jaderný výbuch vychýlit rotaci Země a co by to znamenalo pro lidstvo?
Magazín

Mohl by jaderný výbuch vychýlit rotaci Země a co by to znamenalo pro lidstvo?

Car-bomba – výbuch

Bylo 30. října 1961. Letadlo Tupolev Tu-95V přilétalo k Objektu 700, hlavní sovětské jaderné střelnici umístěné na ostrově Nová země. Mělo výšku 10,5 kilometru. Ve sluchátkách pilotů to zaskřípalo. „Uvolnit". Obrovská atomová bomba se řítila k zemi. Zpomaloval ji pouze tunový padák, který měl zajistit, že se piloti dostanou do bezpečné vzdálenosti. Výbuch nastal v 11:32, čtyři kilometry nad povrchem Nové země.

Ohnivá koule o průměru zhruba osmi kilometrů a teplotě řádově milionů stupňů Celsia zasáhla zem, kde způsobila kráter a zemětřesení o síle pět stupňů Richterovy škály. Světlo bylo vidět do vzdálenosti tisíce kilometrů. Atomový hřib dosáhl výšky 64 kilometrů a šířky 40 kilometrů. Tlaková vlna pobořila vše v okruhu 40 km a vybila okenní tabule ve vesnicích a městech vzdálených 900 km. Na hodinu byla přerušena rádiová komunikace. Smrtelnou dávkou radioaktivity byla kontaminována oblast o průměru 180 km.

I přesto, že šlo o největší výbuch jaderné zbraně, dopad na životní prostředí byl poměrně malý. Fyzici totiž nahradili uran olovem, takže se snížilo množství vzniklé energie a radioaktivního spadu.

Jak by vypadala planeta po jaderné válce?
Magazín

Jak by vypadala planeta po jaderné válce?

Odtajněné video

59 let po explozi zveřejnila ruská státní korporace Rosatom odtajněné dokumentární záběry, jež ve 40 minutách zobrazují techniky, piloty, samotný výbuch i zkázu, kterou za sebou experiment zanechal.

Zdroj: Youtube

Nejsilnější nukleární puma měla sílu 1350 až 1570násobku součtu energií amerických bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Demonstrace ničivého potenciálu zbraně však otevřela dveře dohodám omezující jaderné zkoušky. Také jeden z jejích tvůrců, akademik Andrej Sacharov, začal po testu vystupovat proti zbrojení. Za svou aktivitu dostal roce 1975, jako první Rus, Nobelovu cenu míru.

Zdroje: www.e15.cz, www.armyweb.cz, www.irozhlas.cz

Tagy Andrej Dmitrijevič Sacharov bomba energie Igor Kurčatov Jujij Borisovič Chariton Nikita Sergejevič Chruščov Rosatom Sovětský svaz studená válka výbuch