Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je známá také jako svatojánská bylina nebo čarovník. A to není náhoda, protože se s touto bylinkou skutečně čarovalo. 

Najdete ji růst v horách i nížinách. Můžete si ji natrhat u cesty nebo na louce, kde roste v teplých dnech. Drobné žluté kvítky s těčkováním kvetou od července do srpna. Sběr se doporučuje v poledne za suchého teplého počasí.

Třezalkové rostliny jsou rozšířené v celé Evropě, Asii i Africe a existuje neuvěřitelných 380 druhů. Rostlina má obvykle 30 až 60 centimetrů. V Číně a Japonsku se používá běžně v kuchyni .

Čarovník se používá zejména jako přírodní antidepresivum, protože uklidňuje úzkostné stavy, stres i deprese. Nejen že harmonizuje psychiku, ale má pozitivní vliv na energie. Proto byla a je bylina používaná k očistným rituálům.

Vykuřovadlo z byliny svatého Jana

Již od dob Antiky byla třezalka považovaná za jednu z nejmagičtějších rostlin. Dokáže totiž zahnat temné síly, zlá zjevení a duchy, ďábly a černé čarodějnice. Má silnou a očistnou moc, která ochraňuje místa i osoby před negativní energií.

Podle tradic se má sbírat na letní slunovrat, takzvanou svatojánskou noc, kdy má údajně největší sílu. Svazek bylin se věší nad dveře, do oken nebo si ho lidé nosí při sobě. V oknech bylinka ochraňovala dům před hromy a blesky.

Sušený svazek třezalky se používá k vykuřování zlých duchů, proto se nazývá „Fuga Daemonum“. Po zapálení má dým bylinkové, kořeněné a jemně dřevité aroma s lehkou vůní lesa. Vykuřuje se prostor, rituální předměty a amulety.

Slouží k zapuzení démonických sil, chrání před přičarovanou a nešťastnou láskou, nebo napomáhá zvládání náročných životních situací. Po narození dítěte se spalovala, aby chránila novorozence před zlými kouzly, uhranutím a špatnými sudbami. 

Sběr a zpracování třezalky

Nať rostliny se stříhá asi 10 cm od země. Suší se na dobře větraném místě. Bylinky by se měly sušit ve stínu a teplota by neměla přesáhnout 35 °C. Nesmí navlhnout, protože potom zhnědne nebo chytí plíseň. 

Sušíme ji buď v již připravených svazečcích, nebo jednotlivě rozprostřenou vedle sebe. Skladovat by se měla po usušení v uzavíratelných nádobách na suchém a temném místě. 

Rituál proti zlým duchům

Vykuřovadla mají dlouholetou tradici. Doutnající svazek sušené léčivky se přenáší z jedné místnosti do druhé po celém stavení. Můžete si k tomu pustit buď oblíbenou ochrannou mantru, nebo můžete říkat ochranná slova. 

Například: „Žádám ochranu před zlými duchy a negativními energiemi pro můj domov a všechny osoby, kteří v něm žijí.“ Podobně si poprosíte nahlas o ochranu rodiny, dětí nebo amuletů a jiných předmětů.

Zdroje: www.vykurovadla-rymer.cz, www.prirodnilekarna.cz