Luciano Pavarotti

Pavarotti byl považován za krále operních pěvců, byl jedním z proslulých „tří tenorů“ (zbývající dva byli Plácido Domingo a José Carreras). Propůjčoval svůj hlas největším dílům operního světa. Byl okouzlující a jeho upřímnou tvář a mohutnou postavu znali i ti, kdo jinak o operu sotva zavadili.

Pak ho ale postihla nemoc, se kterou bojoval ze všech sil, podstoupil i rozsáhlou operaci. Nakonec zemřel v roce 2007, ve věku 71 let, v Modeně v Itálii.

Alan Rickman

Herec známý především svou rolí profesora SnapeaHarry Potterovi, ale také legendárními padouchy, které ztvárnil například ve filmech Smrtonosná past (Die Hard) nebo Rasputina ve filmu od HBO (1995). Hrál i řadu kladných postav a mimo filmové plátno se zasazoval o hledání možností pro herce v rozvojových zemích.

„Talent je genetická nehoda – a zodpovědnost,“ řekl o svém hereckém nadání. Zemřel ve věku 69 let v Londýně, v roce 2018.

Steve Jobs

U ředitele firmy Apple, považovaného za génia ve světě IT technologií, se chvíli zdálo, že trpí rakovinou slinivky. Nicméně vyšetření ukázala, že jde o pankreatický neuroendokrinní nádor, tedy jiné onemocnění, které nicméně se slinivkou souvisí.

S chorobou bojoval osm let, což je naprosto neslýchaně dlouho; měl ovšem k dispozici ty nejlepší a nejdražší léčebné prostředky. V průběhu nemoci prý o svém životě a úspěších řekl: „Člověk si časem uvědomí, že nezáleží na tom, jestli máte hodinky za 300 dolarů nebo za 30 dolarů – oboje ukazují stejný čas. Skutečné vnitřní štěstí nepochází z hmotných věcí tohoto světa.“ Zemřel v roce 2011 ve věku 56 let.

Vladimír Dlouhý

Oblíbený český herec, kterého si mnozí pamatují z jeho rolí v pohádkách Arabela a S čerty nejsou žerty. Jeho vážné zdravotní problémy začaly nádorem v žaludku, který se podařilo vyoperovat, nicméně nemoc později zasáhla slinivku. Navzdory zákazu alkoholu se herec pití nijak nevyhýbal, což podle mnohých jeho zdravotní stav zhoršilo a jeho smrt uspíšilo. Opustil nás v roce 2010 ve věku 52 let.

Bořek Šípek

Proslulý architekt, výtvarník a designér oznámil veřejnosti, že trpí rakovinou slinivky v roce 2015. Další následující rok s nemocí bojoval, léčil se v Praze i v Madridu. Navzdory tomu, že si choroba vybírala daň na jeho vzhledu – byl bledý, měl propadlý obličej a v průběhu léčby mu vypadaly vlasy – objevoval se na veřejnosti a družil se s přáteli. Zemřel v roce 2016, bylo mu 66 let.

Věra Čáslavská

Úžasná sportovkyně, gymnastka, jíž přes čtyřicet let náleží rekord v celkovém počtu zlatých medailí. Vítězila na olympiádách, mistrovstvích světa i Evropy. Byla uvedena i do Dvorany slávy v New Yorku a obdržela japonský Řád vycházejícího slunce.

V pozdějších letech se stala trenérkou a podporovala mladé sportovce. Rakovinou slinivky onemocněla v roce 2015, rok s chorobou bojovala. Nakonec podlehla v roce 2016, když jí bylo 74 let.

Zdroje: www.theguardian.com, www.nytimes.com