Podívejte se do pokladničky, peněženky nebo kapsy a zkontrolujte, zda mince, které tam nosíte, nejsou cenné a nemají sběratelskou hodnotu. Prozradíme vám, jak by takové mince měly vypadat.

Mince, které jsou numizmaticky cenné, se poznají podle toho, že byly raženy pro sběratelské sady a v menším množství, cca do 30 000 kusů. Nebo jde o zkušební ražbu, při které se většina mincí zničí a jen část se dostane do něčích rukou.

Dalším kritériem je, že jsou v proof kvalitě, to znamená lesklejší variantě speciálně vyrobené pro sběratele. Zajímavé jsou také mince s výrobní vadou. Jde například o slabě vyraženou číslici, chybějící tečku nebo nevyražený letopočet.

Mince pro sběratele

Pokud takovouto mince máte, pak se díky ní stáváte objektem zájmu pro sběratele. Její numizmatická hodnota se totiž může vyšplhat na více než tisíc korun.

Podívejme se tedy třeba na padesátikorunu. Ta byla v roce 1993 vyražena v nákladu přes 35 milionů kusů, proto je úplně obyčejná. Takové ročníky z let 1997 až 2000 se pohybují kolem 300 korun a roky 2001 až 2003 byly určeny pro sběratelské sady, je tedy velmi obtížné nalézt je v oběhu.

I některé desetikoruny mohou být vzácné. V roce 2000 byl vydán asi milion kusů s motivem milénia. Taková desetikoruna má hodnotu asi 350 korun, ale do budoucna se její hodnota bude samozřejmě zvyšovat.

Důvod pro koupi mincí

Mezi nejvzácnější dvacetikoruny patří ty, které vznikly ke stému výročí založení naší republiky. Šlo asi o 200 000 kusů s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše. Tyto mince nebyly vůbec v běžném oběhu.

Důvodů pro pořízení některé ze vzácných mincí může být více. Jednak sběratelský, jednak investiční. V čase roste cena mince díky numizmatické hodnotě a také díky zvyšující se ceně vzácného kovu.