Děsivá kosmická barbína trhá na kusy gigantickou hvězdu. Vědci natočili šílené divadlo

Lenka Bělská | 5. 5. 2023

O supermasivních černých dírách je známo, že rády pohlcují vše, co jim přijde do cesty. Vědci nyní objevili jednu, která je tak hladová, že vytvořila nejjasnější, nejenergičtější a nejtrvalejší vesmírnou událost, jež kdy byla pozorována.

Trvalo dva roky, než astronomové tuto anomálii našli v databázi uložených dat, shromážděných počítačově řízenými teleskopy. „Běžně využíváme systém strojového učení Engine For Intelligent Transient Tracking (REFITT), jenž nám pomáhá analyzovat velké množství snímků,” říká odborný asistent fyziky a astronomie na Purdue University Danny Milisavljevic. 

Co by se stalo, kdyby se naše Slunce dostalo do černé díry. Vědci vytvořili děsivou simulaci
Magazín

Co by se stalo, kdyby se naše Slunce dostalo do černé díry. Vědci vytvořili děsivou simulaci

„Počítač pročesává miliony událostí a doporučuje, na co bychom se měli zaměřit. Jenže tato byla tak odlišná od všeho, co jsme kdy pozorovali, že nespadala do žádné šablony. Proto jsme ji málem přehlédli.” Vesmírný jev s názvem ZTF20abrbeie, který vědci láskyplně přejmenovali na Strašidelná Barbie, je totiž mnohem jasnější a trvá mnohem déle, než je obvyklé.

„Vezmete-li si typickou supernovu a vynásobíte ji tisíckrát, stále nedosáhnete takové svítivosti, jakou jsme zaznamenali. Je to nejenergičtější fenomén, se kterým jsem se kdy setkal,” přiznává Milisavljevic.

Děsivá Barbie

Cokoli, co míjí černou díru, má svůj osud zpečetěn. V případě, že se spojí supermasivní objekt o hmotnosti asi 100 milionů Sluncí a obrovská hvězda o hmotnosti přibližně 14 Sluncí, jako v tomto případě, dojde k pozoruhodnému divadlu. 

Obří přísně utajený kráter na Sibiři je plný diamantů. Vcucne do sebe helikoptéru. Rusové ho tají
Magazín

Obří přísně utajený kráter na Sibiři je plný diamantů. Vcucne do sebe helikoptéru. Rusové ho tají

Po analýze údajů dospěli vědci k závěru, že pozorují tzv. špagetifikaci. Během ní černá díra doslova rozervala hvězdu na kusy a ty začala navíjet do svého chřtánu. Tím svou oběť proměnila na dlouhou nudli plazmatu. Většina obdobných procesů trvá poměrně krátce od několika dnů, po maximálně několik týdnů. V případě Děsivé Barbie ale „krmení” trvá více než 800 dní. Výpočty naznačují, že bude probíhat ještě několik let.

Záhady vesmíru

Během namotávání se zároveň uvolňuje obrovského množství energie projevující se jako silná emise různých typů elektromagnetického záření. Podle těchto záblesků odborníci zjistili, že událost se stala před 7,7 miliardami lety.

Zdroj: Youtube

„Objevy, jako je tento, nám otevírají oči. Odkrýváme záhady vesmíru,” říká Danny Milisavljevic. Astronomové uvedli, že další pozorování Strašidelné Barbie se pokusí provést pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu a teleskopu Jamese Webba.

Zdroje: www.arxiv.org, www.dailymail.co.uk, www.livescience.com

Tagy černá díra divadlo hvězda Purdue University Slunce Vesmírný dalekohled Jamese Webba