Vědcům se podařilo vyfotit unikátní černou díru. Pohled na ni je fantastický

Lenka Samuely | 12. 2. 2022

Před více než sto lety zveřejnil Albert Einstein obecnou teorii relativity. Jeho výpočty se nyní doslova zhmotnily. Astronomové poprvé vyfotili černou díru ve středu galaxie M87 vzdálené 55 milionů světelných let. Jak vypadá?

Prsten zářící žlutou, oranžovou a červenou barvou, obklopený černočernou tmou. Tak vypadá černá díra, jež váží jako 6,5 miliard Sluncí. Nachází se v centru galaxie Messier 87 ležící v blízké kupě galaxií v souhvězdí Panny. Vědci její fotografii zveřejnili v dubnu 2019.

Černá díra

Černé díry jsou objekty, které mají natolik silnou gravitaci, že je nic nemůže opustit. Jejich existenci předpověděl Albert Einstein ve své obecné teorii relativity publikované v roce 1916. Dlouho se astronomům nedařilo tyto tajemné hmotné krasavice najít. První černá díra byla identifikována až v roce 1971 v souhvězdí Labutě. Zveřejněná fotografie tak přepisuje historii vědy.

Na projektu The Event Horizon Telescope (EHT) spolupracovalo kolem 200 vědců z celého světa. Synchronizovaná soustava teleskopů, umístěná na různých částech planety, se spojila v jeden velký „virtuální" dalekohled o velikosti celé Země. Ten pořídil obraz vzdáleného galaktického jádra.

Ředitel projektu Sheperd S. Doeleman z Astrofyzikálního centra ústavu Harvard & Smithsonian v americkém Bostonu záměr přirovnal ke snaze vyfotografovat ze Země pomeranč ležící na Měsíci. Proto se všechna data o velikosti 5 petabitů kompletovala přes dva roky. Nakonec vyšel snímek okraje supermasivní černé díry.

Černá díra - snímky

„Když je černá díra v jasné oblasti, očekáváme, že vytvoří stín. Einsteinova obecná teorie relativity tento jev předpovídá. Zatím jsme ho však nikdy nespatřili. Stín díry, jež je způsobený gravitačním ohybem světla a následným záchytem pod horizontem událostí, odhaluje podstatu těchto objektů. Dá se také změřit jejich hmotnost," popisuje předseda vědecké rady EHT Heino Falcke z Radboudovy univerzity v Nizozemsku.

Co by se stalo s člověkem v černé díře: Spatřil by úžasnou realitu, ale nepřežil
Magazín

Co by se stalo s člověkem v černé díře: Spatřil by úžasnou realitu, ale nepřežil

Na snímku je jasně vidět seskupení horké, rychle rotující hmoty, kterou díra postupně nasává. Zkušené oko odhalí i matné výtrysky (jets) z obou polárních oblastí. O dva roky později se vědcům podařilo zjistit, že značná část záření přicházející z okolí černé díry je polarizovaná.

K polarizaci elektromagnetického záření dochází dvěma způsoby. Buď s použitím filtrů, jako například u skel slunečních brýlí nebo tím, že záření emituje velmi horká látka, jež je ovlivněná magnetickým polem. „Záběr obsahující informaci o polarizaci je klíčem k pochopení procesů, jak magnetické pole umožňuje černé díře pohlcovat hmotu a vytvářet výtrysky," vysvětluje člen skupiny EHT collaboration Andrew Chael.

Vědci z MIT tvrdí, že na Venuši existuje život. Našel si místo v hustých mracích
Magazín

Vědci z MIT tvrdí, že na Venuši existuje život. Našel si místo v hustých mracích

Astronomové díky pozorování zjistili, že magnetické pole na okraji černé díry dokáže vytlačit horký plyn zpět. Pomáhá tak hmotě odolat silné gravitaci. Pouze plyn, který sklouzne podél pole, může po spirále sestoupit až k horizontu událostí.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.novinky.cz, www.radiozurnal.rozhlas.cz, www.nedd.tiscali.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz

Tagy Albert Einstein černá díra galaxie Harvardova univerzita magnetické pole Měsíc Nizozemsko Slunce teorie relativity Země