V roce 1986 se ve Venezuele objevila obří černá skvrna. Zabila už 1800 lidí. Složení je záhadou

Lenka Bělská | 24. 11. 2022

Je hustá, lepkavá a mazlavá. La Mancha Negra neboli černá skvrna je složená ze záhadné látky, kterou nedokáží identifikovat ani nejmodernější laboratoře. Navíc se chová, jako by žila svým vlastním životem.

Psal se rok 1986. Silničáři dopili kávu a zamířili do terénu. Na pořadu dne byla oprava úseku mezi městem Caracas a jeho letištěm. Systematicky kladli asfalt, když se přiblížili k černému fleku. Už na první pohled vypadal podivně. Měl šířku asi 46 metrů a konzistenci žvýkačky.

Dva muži vyfotili v Amazonce obří monstrum. Vědci bájného hada přesto popírají
Magazín

Dva muži vyfotili v Amazonce obří monstrum. Vědci bájného hada přesto popírají

Během několika dnů dělníci zjistili, že se skvrna rozšiřuje a reaguje na počasí. Když bylo horko a vlhko, rozpínala se. V zimě a suchu se naopak smršťovala. Nakonec pokryla třináct kilometrů silnice. Nikdo nechápal, co se děje. Především od okamžiku, kdy začali umírat lidé.

Černá skvrna Venezuela

Jakmile se kola dotkly gumovité a hladké struktury, vozidlo se stalo neovladatelným. Brzdy nefungovaly a situaci ještě zhoršovaly. Auta do sebe narážela nebo rovnou sjížděla ze srázu. Předpokládá se, že během pěti let způsobila 1800 úmrtí.

Navíc se začala objevovat po celém městě. Lidé byli zoufalí. Venezuelská vláda proto povolala odborníky z USA, Kanady i Evropy. Nikdo ji nedokázal odstranit. Všechny snahy byly marné. Nakonec bylo schváleno radikální řešení. Horní vrstva silnic byla odstraněna a znovu vyasfaltována. La Mancha Negra se však opět objevila.

Koupili starý dům a zahájili rekonstrukci. Odkryli podlahu a stali se milionáři
Magazín

Koupili starý dům a zahájili rekonstrukci. Odkryli podlahu a stali se milionáři

V průběhu let bylo navrženo mnoho hypotéz o jejím původu. Mělo jít o splašky z místních slumů, které stékají z kopce pod silnice, kde chemicky reagují, olej a další kapaliny ze starých aut, jež se mísí s prachem nebo nekvalitní asfalt. Analýza v moderních laboratořích ukázala, že hustá a mastná skvrna je s největší pravděpodobností složena ze směsi použitého motorového oleje a vysoce korozivní brzdové kapaliny. Jisté to však nebylo.

Záhadná La Mancha Negra

Odhalit tajemství záhadné žvýkačkovité látky se nepodařilo. Venezuelské noviny El Nacional a deník Austin American-Statesman ale měly informovat, že v roce 1992 ji na silnici pokládali političtí oponenti Carlose Andrése Péreze a v roce 2001 zase opozice starosty Caracasa Freddyho Bernala. Zároveň mělo jít o příčinu politické korupce.

Zdroj: Youtube

To potvrzuje komentář od uživatele s přezdívkou Jorg J. na stránce todayifoundout.com, který vysvětluje, že: „Skutečným problémem nebyla skvrna, ale fakt, že politici zpronevěřili peníze na opravu silnice, která byla zasypána hlínou, jež trvala několik měsíců." Jedním z důvodů měla být i nebezpečná La Mancha Negra.

Zdroj:
www.mysteriousuniverse.org, www.en.wikipedia.org, www.todayifoundout.com, www.grunge.comTagy Caracas Evropa Kanada silnice USA Venezuela