Zóna zbavená slunečního světla odolává obrovskému tlaku a vyznačuje se chladnou, cizí krajinou, kam se odváží vkročit jen málo organismů.

Objev černých vajec, z nichž vytéká zvláštní látka, představuje záhadu, která je zabalena do tajemství oceánské propasti. Záhadné černé koule byly lokalizovány pomocí dálkově ovládaného plavidla, tzv. ROV.

Hlubiny Tichého oceánu, zejména Kurilsko-kamčatský příkop, zůstávaly dlouho zahaleny tajemstvím. Právě zde, v ohromující hloubce kolem 6 200 metrů, narazil tým japonských vědců na tyto podivné kokony.

V kokonech byla nalezena asi třímilimetrová černá vajíčka. Nejedná se přitom o první objev těchto záhadných vajec, podobná černá vejce byla objevena před deseti lety u vysokoteplotního hydrotermálního průduchu v Tichém oceánu. Tehdy vědci nevěděli, jakému tvoru vejce patří.

Vajíčka: předzvěsti života

Tyto vaječné kapsle, temné jako propast, v níž byly nalezeny, vědce zpočátku zmátly. Teprve při bližším zkoumání v laboratoři se začala odhalovat jejich pravá podstata. Ve vajíčkách se nacházeli ploštěnky, vědě známá forma života, která však nikdy předtím nebyla pozorována v tak extrémním prostředí.

Vědci si stále neumějí vysvětlit, proč se ploštěnky přesunuly z mělkých vod do oceánských propastí.

Na video s informacemi o této podivné události se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Ploštěnky jsou vládci hlubin

Ploštěnky jsou známé svou odolností a přizpůsobivostí, ale jejich přítomnost v těchto hloubkách naznačuje dosud neznámou schopnost přežít a prosperovat. Vědci se domnívají, že si tito tvorové vyvinuli jedinečné adaptace, které jim umožňují snášet propastný tlak a temnotu.

Nevídané adaptace

Povaha těchto adaptací by mohla poskytnout cenné poznatky o strategiích přežití propastných tvorů. Fyziologie a životní cyklus ploštěnek či ploštěnců, oba termíny jsou správně, zejména v tak nehostinných podmínkách, by mohly poskytnout vodítko k tomu, jak život přetrvává v nejextrémnějších prostředích na Zemi.

Nový světový rekord

Černá vajíčka znamenají nejen nový druh, ale také nový hloubkový rekord v přítomnosti volně žijících plochých červů. Proč ale ploštěnky kolonizovaly takto hluboké oblasti a hlavně jak se jim to podařilo, když se jedná o mělkovodní tvory, je pro vědce velkou záhadou.

Objev, který byl zveřejněn ve studii letos 24. ledna, není jen pouhým stanovením rekordů; má hluboké důsledky pro naše chápání evoluce a přizpůsobení. Ukazuje, že život ve všech svých formách si dokáže najít cestu k existenci i v těch nejobávanějších koutech naší planety.

Výzkum pokračuje

Výzkumný tým, v jehož čele stojí doktor Yasunori Kano a doktor Keiichi Kakui, se plánuje hlouběji zabývat životním cyklem a evoluční cestou těchto plochých červů. Jejich práce by mohla osvětlit evoluční cestu mořských živočichů a úžasné adaptace, které umožňují přežití v nejtemnějších zákoutích oceánu.

Podobná zjištění a nálezy jen podtrhují význam dalšího průzkumu našich oceánů. S každým sestupem do propasti odkrýváme další vrstvu tajemství oceánu a přibližujeme se k pochopení složité sítě života, který pod vlnami bují.

Úvahy o odolnosti života

Houževnatost života, kterou dokládají tito ploší červi, je důkazem neuvěřitelné rozmanitosti a odolnosti živých organismů. Slouží jako připomínka obrovského neznáma, které se nachází pod hladinou oceánu, a potenciálu nesčetných neobjevených druhů, které čekají na naše objevení.

Vědecká komunita, která objev popsala doslova jako „vaječné kapsle plochých červů“ se zatajeným dechem očekává další objevy z hlubin. Budoucí expedice vědců slibují, že vnesou více světla do těchto záhadných tvorů a jejich místa ve velkolepé tapiserii oceánského života.

Zdroje: www.sciencealert.com, www.natureworldnews.com, wowpedia.fandom.com, www.wionews.com