I přesto, že se o hrozivých vírech, které se znenadání objeví a pohltí vše, co jim přijde do cesty, vyprávějí legendy již několik staletí, a předpokládá se, že dokáží zmírnit negativní dopad tání mořského ledu v oteplujícím se klimatu, v hledáčku oceánografů se objevily až nyní.

Odborníci totiž nedokázali určit, kde přesně mají tyto vířící vodní útvary hranice. George Haller, profesor nelineární dynamiky na ETH Zurich, a Francisco Beron-Vera, profesor oceánografie na University of Miami však věří, že se jim je konečně podařilo detekovat.

Víry v oceánu

Víry se obvykle vyskytují v blízkosti oceánských proudů, podmořských hor a kontinentálních šelfů. Jejich vznik ovlivňuje rotace Země, proudění větru, změny povrchové teploty, ale především interakce mezi slanou a sladkou vodou. Když se tyto vrstvy s odlišnými vlastnostmi setkají, rozhraní mezi nimi se stává nestabilní, což vede k rozvoji víření.

Kruhová oblast dosahuje průměru stovky kilometrů a obsahují miliardu tun vody. Proto její proudění vypadá chaoticky. „Z ptačí perspektivy je ale snadné odhadnout, jak jsou oddělené od hlavního systému oceánských proudů,” říká Haller. K překvapení vědců se navíc ukázalo, že víry jsou matematicky ekvivalentní černým dírám v kosmu. Stejně jako hmotné objekty nad našimi hlavami pohltí vše, co se k nim jen přiblíží. 

„Objevili jsme místo, kde se částice tekutiny pohybují v uzavřených smyčkách. Podobně jako dráha světla ve fotonové sféře. A jako v černé díře nemůže z útrob těchto smyček nic uniknout. Dokonce ani voda,” vysvětluje odborník.

Vodní taxi

Víry jsou, stejně jako jejich vesmírné sestry, dlouhodobě stabilní. Díky tomu, že se pohybují napříč oceány, fungují jako dopravní prostředek pro mikroorganismy, rybí larvy a malé mořské tvory. Jsou tak rušnými oázami života, jež využívají predátoři uprostřed rozlehlé vodní plochy. 

Zdroj: Youtube

Zároveň však zachytávají i plastový odpad, ropu i teplou a sladkou vodu. Ovlivňují tak nejen znečištění, ale podle vědců také zmírňují dopady změny klimatu tím, že slouží jako obrovský mixér. 

Zdroje: www.sciencedaily.com, www.dailymail.co.uk, www.huffpost.com