Tyto mořské anomálie, známé jako oceánské víry, mají neodolatelnou gravitační sílu, která uvězní vše, co se ocitne v jejich středu, a nedovolí ani vodě uniknout, podobně jako jejich vesmírné protějšky. Vědci z ETH Zurich a University of Miami nyní vyvodili paralely mezi některými z nejkolosálnějších oceánských vírů a legendárními černými dírami ve vesmíru, což mění naše chápání skrytých tajemství oceánů.

Podívejte se na video, jak tyto černé díry fungují:

Zdroj: Youtube

Nepolapitelné vířící plochy

Zajímavým zjištěním je, že tyto kolosální oceánské víry o průměru přes 150 kilometrů jsou tak pevně sevřeny v kruhových vodních drahách, že jim nic, absolutně nic neunikne. Navíc se zdá, že tyto víry se v Jižním oceánu množí a jejich přítomnost stupňuje pohyb teplé slané vody směrem na sever.

Takové oceánské víry by mohly být právě lékem na následky tání mořského ledu v našem oteplujícím se klimatu, ale problémem je měření jejich dopadu. Přesné hranice těchto vířících vodních ploch byly až doposud nepolapitelné.

Víry fungují podobně jako černé díry

George Haller, profesor nelineární dynamiky na ETH v Curychu, a Francisco Beron-Vera, profesor oceánografie na University of Miami, možná tuto záhadu rozluštili. Pomocí matematických modelů se jim podařilo přesně určit tyto víry, které přenášejí vodu, a to tak, že rozeznali jejich rotující okraje, které slouží jako poznávací znamení víru uvnitř.

Překvapivě se ukázalo, že tyto víry jsou matematicky ekvivalentní černým dírám. Stejně jako se světlo dramaticky ohýbá a obíhá kolem "fotonové sféry" černé díry, než je uvězněno, částice tekutiny uvnitř těchto oceánských vírů sledují uzavřené smyčky, které brání úniku - podobně jako jejich kosmické protějšky.

Důsledky tohoto objevu sahají daleko

Nejenže objev může pomoci při odhalování oceánských záhad, včetně záhad souvisejících s klimatem a rozptylem znečišťujících látek v životním prostředí, ale naznačuje také širší existenci takových koherentních vírů v jiných složitých systémech, které mohou potenciálně propojit oceán a vesmír.

Josefina Olascoaga, profesorka oceánografie na univerzitě v Miami, již tuto nově objevenou matematickou metodu prakticky využila ve vodách Mexického zálivu. Odhalila významný vír typu černé díry a využívá tyto poznatky k posouzení přenosu znečištění z potenciálních budoucích úniků ropy.

Tento objev nám připomíná, že svět pod vlnami skrývá zázraky, které je třeba teprve prozkoumat, a nabízí pohled na složitosti oceánů i hluboká tajemství vesmíru. Zdá se, že propast skrývá tajemství, která si ani nedokážeme představit.

Zdroje: www.sciencedaily.com, www.express.co.uk/, www.dailymail.co.uk/