Hlavní chod přijde o přibližně 200 milionů let později. Hmotné objekty nakonec kanibalisticky pozřou samy sebe a splynou. Alespoň to naznačuje model, jenž vytvořil mezinárodní tým odborníků v čele s astrofyzikem Michaelem Kossem. 

„O mechanismu slučování monstrózních černých děr zůstává mnoho neznámého. Především o pozdějších fázích, kdy k sobě budou ještě blíž. Proto je skvělé, že tento proces můžeme pozorovat jen tzv. za humny,” říká vědec.

Slučování galaxií

Ke slučování galaxií dochází ve vesmíru neustále. Tento jev se dá označit za základní stavební kámen celé kosmické struktury. Astrofyzici však netušili, co se stane se supermasivními černými dírami, které jsou v jejich centrech. Odpovědět na tuto otázku může UGC 4211, nacházející se jen asi 500 milionů světelných let od nás, v souhvězdí Raka. Je totiž v poslední fázi splynutí dvou hvězdných systémů.

Pomocí Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), mezinárodní observatoře v Chile, odborníci v centru galaxie objevili dvě černé díry, které jsou od sebe vzdáleny pouhých 750 světelných let. Obě dvě požírají blízkou hmotu a vydávají jasné výtrysky a větry, čímž vytvářejí vysoce svítivé aktivní galaktické jádro.

Aby astronomové o jejich chování získali co nejvíce informací, použili data i z jiných přístrojů, včetně rentgenové observatoře Chandr, Hubbleova vesmírného dalekohledu, VLT a WM Keck Observatory. „Každá vlnová délka vypráví jinou část příběhu," vysvětluje Ezequiel Treister, astronom z Papežské katolické univerzity v Chile. „Pozemní optické zobrazování nám ukázalo celou splývající soustavu, HST jaderné oblasti, rentgenové paprsky aktivní jádro a ALMA přesnou polohu černých děr. Je to úžasná technologická spolupráce.”

Srážka naší Mléčné dráhy

Slučování galaxií bylo doposud pozorováno až ve vzdáleném vesmíru. Proto vědci nedokázali poskládat tak kompletní obrázek jako u UGC 4211. „Přitom stejný osud čeká i naši Mléčnou dráhu,” říká Michael Koss. „Konečně tak máme v ruce přibližný scénář, jak ke srážce naší hvězdné soustavy s Andromedou asi za 4,5 miliardy let dojde.”

Zdroj: Youtube

Bohatá hostina bude ukončena splynutím černých děr. Tento proces bude podle odborníků tak prudký, že ho na vlastní oči uvidí i budoucí pozemšťané. Zároveň se otřese samotný časoprostor, čímž se posune čas.

Zdroje: www.scientificamerican.com, www.edition.cnn.com, www.livescience.com