Z bylinky se vyrábí alkoholický nápoj zvaný zelená víla. Absint v dávných dobách inspiroval prokleté francouzské básníky, a byl dokonce považován za nebezpečný. Magická bylina se používá k různým rituálům, a v čínské medicíně je dnes známá jako součást moxovací kúry. 

Pelyněk pravý (latinsky artemisia absinthium) je rozšířen v Asii, Austrálii, Evropě, Jižní a Severní Americe. Můžeme tak na něj narazit na procházce v přírodě nedaleko vesnic. Roste v křovinách, na březích vod a náspech nebo v půdě bohaté na dusík.

Léčivka je známá též pod názvem černobýl (černobejl), stříbřík nebo bylina svatého Jana. Rostlinu dobře znali již ve starověkém Egyptě a Řecku. Hořká chuť pelyňku se používala po staletí zejména k léčení trávicího ústrojí a žaludečních problémů.

Staří léčitelé používali tuto bylinu jako protijed, když měli podezření na otravu zkaženým jídlem. Černobejl si poradí s nadýmáním, nevolností, zvracením, poruchami tvorby žaludeční kyseliny, onemocněním žlučníku, jater i dvanáctníku. 

Hořká léčivka úspěšně bojuje s chřipkou i prochladnutím, a má protizánětlivé účinky. Umí z těla vyhnat dokonce i střevní parazity. Zajímavé jsou ale jeho účinky na vysoký cholesterol. Po pelyňkové kúře totiž mohou viditelně klesnout jeho hodnoty.

Kouzlo černobejlu

Hořká léčivka obsahuje účinné silice cineol, eukaptol, thujón, hořčiny artemisin, polysacharidy inulin, třísloviny, organické kydeliny a slizovité látky. Pelyněk je velmi silná bylinka, proto se vždy používá pouze v malém a kontrolovaném množství.

Nať pelyňku se užívá většinou ve formě nálevu. Na pozoru byste měli být především, protože rostlina obsahuje toxický thujon. Thujon je ve větších dávkách toxický pro játra a může poškozovat nervovou soustavu. Předávkování se projevuje křečemi.

Objevují se také poruchy vnímání a snížení intelektu. Pelyněk vůbec nesmí užívat děti, těhotné a kojící ženy, protože černobejl má abortivní účinky, což znamená, že vyvolává u budoucích maminek potrat. Proto je potřeba opatrnosti.

Pelyněk by se neměl nikdy užívat ve velkých dávkách a dlouhodobě. Nálev se používá tak, že se vždy aplikuje po malých doušcích nebo se usrkává na polévkové lžíci. Nikdy se nepije. Vedlejšími účinky je bolest hlavy, nevolnost a snížení tlaku.

Jak používat bylinu svatého Jana

Maximální denní dávka by neměla překročit 3 gramy. Z toho plyne, že jednorázové množství na jednu dávku je 1 gram. Zpravidla se používá k léčbě krátkodobě, nebo při akutních potížích. 

Příprava pelyňku

Nálev – čaj připravíme tak, že 1 lžičku natě pelyňku zalijeme 1/4 l vroucí vody. Přiklopíme, aby čaj nevystydl, a dostatečně se z bylinky uvolnily léčivé látky.  Necháme ho 10 minut louhovat.

Zdroje: bylik.cz, www.salviaparadise.cz