Svědectví z Černobylu: Jak se žije lidem v zamořené oblasti 33 let po výbuchu?

Redakce | 6. 6. 2019
Vadym a Alina během rutinního vyšetření míry radiace. Každoročně lékaři kontrolují přes 4000 osob.
Lebeděv (24), Darina (7), Denys (9), Karyna (12) a Viktor (23) s babičkou Zinaidou v jejím domě. O týden dřívě vypukl u nich doma požár. Matka zachránila děti a vrátila se pomoci manželovi a své matce. Strop nevydržel a zřítil se. Všichni tři uhořeli.
Bogdan (9) a jeho bratr Artem (8) žijí se svou matkou, dalšími dvěma bratry a nevlastním otcem v malém domku v naprosto nevyhovujících podmínkách. Bogdan byl loni poprvé na prázdninách v Portugalsku prostřednictvím projektu Modré léto.

26. dubna 1986 vybuchl v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu reaktor čtvrtého bloku. Obrovské množství vysoce radioaktivního uranu a grafitu se uvolnilo do vzduchu v okruhu 140 000 kilometrů čtverečních. Podle nemocnice Ivankiv trpí 85% tamních dětí nějakým chronickým onemocněním, nejčastěji mají gastrointestinální a respirační obtíže. Hrozba smrti však není to, co tamní obyvatele sužuje. Jedním z největších problémů je chudoba a izolace, ke kterým byl bezprostředně po výbuchu odsouzen celý region.

Jaká zvířata nejlépe přežila a jaká se rodí v současnosti v černobylské oblasti?
Magazín

Jaká zvířata nejlépe přežila a jaká se rodí v současnosti v černobylské oblasti?

V oblasti chybí také firemní infrastruktura a průmysl, který by dával lidem práci. To vede ruku v ruce k vysoké nezaměstnanosti. Tisíce rodin zůstavají bez prostředků a ve většině případů přežívají pouze z toho, co jim nabízí kontaminovaná půda. Na místním trhu se běžně prodávají lokální zemědělské produkty i maso, které lidé bez většího znepokojení běžně konzumují.

V roce 2009 po dvanácti měsících vyřizování formalit s ukrajinskou vládou zahájila portugalská pojišťovna Liberty Seguros projekt Modré léto, jehož cílem bylo poskytnout dětem ve věku od 6 do 16 let měsíc až dva letních prázdnin v hostitelské rodině mimo kontaminovanou zónu. Cesta do zahraničí měla za cíl dětem ulevit fyzicky, aby se dostaly mimo oblast radiace do zdravého prostředí a také psychicky, prostřednictvím nových zážitků.

Herci ze seriálu Černobyl: Jak doopravdy vypadaly postavy, které ztvárnili?
Magazín

Herci ze seriálu Černobyl: Jak doopravdy vypadaly postavy, které ztvárnili?

Nedávný spor mezi Ukrajinou a separatistickými skupinami přinesl nový význam tohoto projektu, protože někteří rodiče nebo sourozenci těchto dětí se aktivně účastnili ozbrojeného konfliktu.

Do Portugalska přijelo v rámci prvního roku Modrého léta devět dětí, s tím, že množství hostitelských rodin stále roste. V průběhu července a srpna vyjíždí 900 dětí z postižených vesnic na Ukrajině a v Bělorusku do evropských zemí, kde mohou volně dýchat.

Autor: Bruno Colaço

Co se stalo se zvířaty v okolí Černobylu a jak žijí 33 let po výbuchu?
Magazín

Co se stalo se zvířaty v okolí Černobylu a jak žijí 33 let po výbuchu?