Souboj samuraje a srbského vojáka na život a na smrt: Vítěz rozhodl celou bitvu

Nataša Slánská | 28. 8. 2020
Rusko-japonská válka (1904-1905)
Kapitán Aleksandar Lekso Saičić
Rusko-japonská válka (1904-1905)

Píše se rok 1905 a v Mandžusku zuří rusko-japonská válka. Síly jsou vyrovnané, na obou stranách zbytečně umírají tisíce vojáků, aniž by se vojska někam posunula. Vtom Japonci vyšlou černého samuraje a vyzývají nepřítele, aby proti němu postavil svého nejsilnějšího muže. Souboj rozhodne o vítězi celé bitvy.

Rusové nebyli na nějaký čestný duel muže proti muži ve válce zvyklí, ale na druhé straně jim to připadalo jako dobrý nápad, který mohl rychle ukončit nesmyslné krveprolití. Z řad vojáků vystoupil černohorský kapitán Aleksandar Lekso Saičić a dobrovolně se nabídl, že proti samurajovi nastoupí.

Hubený, 32letý jezdec nižší hodnosti působil dojmem, že ho samuraj propíchne se šálkem čaje v druhé ruce. Bylo to však jen zdání. Saičić byl znám jako houževnatý bojovník, který i přes četná zranění pokračoval v bitvě, aniž se nechal ošetřit. Vynikal také mrštností a při cvičeních prý dokázal přeskočit koně v jeho délce. Kromě toho byl vynikajícím šermířem, což zhodnotil právě v souboji se samurajem.

Poslední samuraj: Skutečný příběh důstojníka dopadl úplně jinak než ve filmu
Magazín

Poslední samuraj: Skutečný příběh důstojníka dopadl úplně jinak než ve filmu

Oba soupeři se proti sobě rozjeli na koních. Saičić utrpěl lehký škrábanec na čele, ale bleskově provedl rafinovaný výpad a samurajovi setnul hlavu. Duel byl rozhodnut překvapivě rychle.

Saičić si z Ruska odvezl celou řádku medailí za statečnost a v Černé hoře se stal národním hrdinou. Své slávy a renty si však neužíval dlouho. V roce 1911 se jako čestný host účastnil oslav vyhlášení černohorského království, když v paláci vypukl požár. Místo aby vyběhl ven, Saičić běžel do prvního patra, aby odtud vynesl cenné knihy. Než se však stačil vrátit, schodiště už bylo v jednom plameni. Udatný voják se rozhodl pro skok z balkónu, a ten se mu stal osudným. Tvrdý dopad na chodník mu způsobil vnitřní poranění, kterým nakonec podlehl. Byl to podivný a smutný konec hrdiny, jenž se ve válce nezalekl žádného nepřítele.

Tagy Mandžusko Rusko válka