Smutný osud černošky Belly: Emil Holub ji přivezl z Afriky a nechtěně jí ublížil

Emil Holub a Vojtěch Náprstek byli přátelé. Spojoval je zájem o daleké kultury a o černý kontinent.

Emil Holub a Vojtěch Náprstek byli přátelé. Spojoval je zájem o daleké kultury a o černý kontinent.

Foto: obě fotografie Wikimedia commons, Volná díla, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=988105

Už odmalička se toužil cestovatel a badatel Emil Holub podívat na "černý kontinent". Navštěvoval Náprstkovo muzeum, spřátelil se s Vojtou Náprstkem a po promoci na doktora lékařství se definitivně rozhodl. Do Afriky pojede stůj co stůj. 18. května roku 1872 tak nastupuje na loď v Anglii vstříc novému dobrodružství.  

Za necelý měsíc se jeho noha otiskla v africké půdě a své stopy zde zanechával celých sedm let. Emil Holub prozkoumával oblast jižní Afriky, prováděl přírodovědecká, etnografická a etnologická pozorování, sbíral brouky a přírodniny a lovil zvěř. Dohromady nashromáždil téměř 31 tisíc předmětů, které postupně zasílal do Evropy na zkoumání. Jednu zajímavost si ale nechával na konec a přivezl ji do Prahy osobně. Bečuánské děvčátko jménem Bella, které ho při pozorováních doprovázela.

Černý kontinent byl pro Emila Holuba splněným snem, kam se stále vracel.Zdroj: Wikimedia Commons, By Unknown author, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

„Bella byla zřejmě něco jako dětská služebná. Zarazilo mne, když jsem si při pročítání dobových zpráv všimla, že je v inventáři Holubových sbírek z cest vedena jako jedna z položek. Ale z toho, co víme, tak s ní zejména dámy z kruhu kolem paní Náprstkové jednaly jako s rovnocennou bytostí." Říká doktorka Milena Secká z Náprstkova muzea. (Zdroj: www.http://kaplan.bigbloger.lidovky.cz, únor 2010) Bella se pod vedením paní Náprstkové naučila částečně česky a německy a život v Praze si užívala. Byl pro ni tedy strašný šok, když se dozvěděla, že se do Afriky musí vrátit. Emil Holub byl nekompromisní. Když ji odvážel slíbil, že ji vrátí zpět a jeho svědomí mu nedovolilo odtrhnout Bellu od její rodiny. Neuvědomil si však, že přesně to udělal.

Z Dánska do Německa za méně než hodinu.

Cestování budoucnosti: Hyperloop Elona Muska má být brzy i v České republice

"Z mých známých a léčenců v Polích diamantových vyznamenal se zvláště ochotou přítel můj, bezprostřední soused bultfonteinský. Soudil jsem, že se mu nejlépe prokáži uznalým, vezmu-li jeho chlapce s sebou a svěřím-li mu dohled na živá zvířata. Za to slíbil jsem rodičům jeho, že ho dám, bude-li poslušný a hodný, ve své vlasti vychovati. Aby však mi na cestě nebyl za obtíž a já mohl bez překážky vykonati výzkumy, přidali mu rodiče malou služku bečuanskou Bellu, která by mu v jeho pracích byla pomocná." Tak popisuje Emil Holub, jak k Belle přišel. Po čtyřech letech ji ale zpátky nalodil a v druhé africké výpravě se s ní vydal zpátky domů. Dívka prý velmi naříkala, plakala a prosila, aby mohla s výpravou zůstat a pak se opět vrátit do Čech. To ale známý cestovatel odmítl. Prý slíbil, že služku vrátí. Bella však byla jiného názoru. Po jejich odjezdu utekla a jakoby se po ní slehla zem. Nikdo o ní už nikdy neslyšel. (Zdroj: Emil Holub: Sedm let v Jižní Africe, 1880)