Je černucha kmín?

Černucha setá (Nigella sativa) bývá nazývána také černý kmín, přičemž ale není totožná s kmínem kořenným (Carum carvi).

Černucha kvete od června do září a dorůstá do výšky deseti až třiceti centimetrů. Byla využívána jako kosmetický prostředek i jako lék již ve starém Egyptě, takže si její účinky pravděpodobně dopřávala už královna Kleopatra.

Kouzla pro krásu

Mezi hlavní kosmetické účinky oleje z černuchy patří schopnost zjemňovat pleť, zpomalovat stárnutí a posílit lámavé nehty. Doporučuje se vtírat si olej do pokožky místo běžného krému, stačí vmasírovat dvacet kapek oleje – nebo třicet kapek do vany s horkou vodou.

Olej z černuchy je také velmi účinný na zlepšení kvality vlasů, obzvlášť pokud jsou suché a lámavé. Bylinka vás zbaví i lupů a zmírní podráždění a zarudlost pokožky hlavy. Stačí jedna polévkové lžíce oleje, kterou si vmasírujete do vlasů a necháte půl hodinky působit, pak stačí umýt šamponem.

Bylinný lék

Olej obsahuje množství omega-6 mastných kyselin, které přispívají k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi, také v něm najdeme kyselinu listovou, vitamíny skupiny B a vitamín E. Bylina má protizánětlivé a antimikrobiální účinky, posiluje přirozenou imunitu, tlumí křeče a mírní projevy vysokého tlaku.

Jakožto širokospektrální antibiotikum dokáže ničit toxiny a plísně ve střevech, čímž také mírní průjmy a různé zažívací potíže. Likviduje také bakterie, kvasinky a případné parazity v těle. Aktivuje tvorbu bílých krvinek, čímž pomáhá při obraně organismu proti nemoci. Pomůže jak při bakteriálních, tak při virových onemocněních.

Jako prevence se doporučuje jedna až tři lžičky oleje (pozor, v potravinářské kvalitě, nikoliv kosmetické!) vmíchané do jedné polévkové lžíce medu. Tu si dopřejte každý den ráno, čtvrt hodinky před jídlem, a uvidíte, že budete zdravější.

Jak se pěstuje

Černucha je v zásadě nenáročná. Potřebuje především slunné místo, nemá ráda přesazování ani přemokření. Můžete ji zasít už od dubna, přímo na zákon nebo do truhlíku, ve vzdálenosti 10 až 20 cm. Černucha se totiž bohatě větví a potřebuje prostor.

Přibližně za deset týdnu od zasazení se objeví charakteristické modré květy. Po odkvetení sesbírejte semínka, z nichž pak následujícím postupem získáte olej:

Namelte pět lžiček semínek, zalijte je 200 ml olivového oleje a zamíchejte. Na sporák postavte dostatečné velký hrnec s vodou a do ní vložte misku s kmínem a olejem (pozor, miska nesmí být plastová ani z jiného materiálu, který není žáruvzdorný!).

Směs v lázni zahřívejte tři čtvrtě hodiny, při mírné teplotě. Tím se účinné látky z černuchy dostanou do oleje.

Výsledná směs bude tmavnout. Pak ji nechte vystydnout a nalijte do menších lahviček. Uchovávejte v lednici, aby vám déle vydržela. Přejeme vám hodně zdraví s pomocí egyptského „všeléku“.

ZDROJE: www.liftea.cz, www.ireceptar.cz, www.renovality.cz

Související články