Vědci našli v Egyptě černý sarkofág. Obsahuje zíhadnou páchnoucí tekutinu. Mají z ní obavy

Jarouš M Komořanský | 13. 12. 2022

Je to již čtyři roky, co médii i internetem proplula zpráva o objevení sarkofágu z černé žuly. Byl objeven v Alexandrii v Egyptě a nález to byl vskutku zvláštní. Masivní sarkofág je stále největší, jaký byl kdy na místě objeven. Některá jeho tajemství ale stále nejsou objasněna.

Egypt je právem označován za "kolébku civilizace" a nové nálezy se zde objevují stále. Některé jsou přitom velmi zvláštní. To je i příklad černého žulového sarkofágu, který byl objeven v alexandrijské čtvrti Sidi Gaber při běžném archeologickém výkopu pro staveniště nové budovy. Alexandrie byla po desetiletí archeology opomíjena, a to zejména kvůli jejímu vysokému osídlení.

Na nález se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Jedna žena, dva muži a další zajímavé nálezy

Sarkofág nebyl až do svého objevu otevřen, zůstal tedy zapečetěn po dobu 2000 let. Zároveň je rakev o rozměrech 185 × 265 x 165 cm největší, jaká kdy byla ve městě objevena.

Je zvláštní, že při četnosti vykradačů hrobek zůstala tato celou dobu neotevřena. Hrobka byla nalezena téměř 5 metrů pod zemí a předpokládá se, že pochází z ptolemaiovského období. V blízkosti sarkofágu byly nalezeny i další předměty, zejména alabastrová hlava, která je pravděpodobně vyobrazením majitele hrobky.

Díky otevření sarkofágu se podařilo zjistit i více o třech kostrách. Jedna z nich je ženská a ženě bylo v době smrti 20 až 25 let, zatímco další dvě kostry jsou mužské. Mužům bylo mezi 30 a 40 lety, přičemž jeden možná podstoupil trepanaci. Ta byla ve starověkém světě často používána a věřilo se, že pomáhá zmírnit různé zdravotní problémy.

Vědci zrekonstruovali tvář mumie mladé Egypťanky. Byla by krásná, kdyby neměla obří předkus
Magazín

Vědci zrekonstruovali tvář mumie mladé Egypťanky. Byla by krásná, kdyby neměla obří předkus

Co jsou ony zapáchající splašky?

Černý žulový sarkofág se stal ihned po jeho objevení mediální senzací. Uvnitř byly objeveny tři kostry a hromada splašků. A právě tato zapáchající tekutina vzbudila obrovskou senzaci.

V době, kdy byl nález oznámen, se spekulovalo, že v masivní rakvi jsou uloženy Alexandrovy ostatky a že otevření zapečetěné a hrozivě vyhlížející schránky rozpoutá kletbu. Zarážející byl příšerný zápach podivné tekutiny. Spolu s odpadními vodami našli archeologové uvnitř sarkofágu i ostatky tří koster.

Snímky zveřejněné ministerstvem ukázaly v době otevření sarkofágu i to, že byl plný tekutých odpadních vod, které do něj musely někdy proniknout. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Tajemné kresby spojují dva světy

Archeologové a konzervátoři velmi detailně procházeli zapáchající pozůstatky, aby poté oznámili prostřednictvím egyptského ministerstva pro starožitnosti, že v sarkofágu byly objeveny právě výše zmíněné tři malé listy s nařezanými kresbami. Tři kresby jsou vyryté na třech zlatých plátcích. Jejich význam není ani po čtyřech letech přesně znám.

Jack Ogden, prezident Společnosti historiků šperků oznámil, že na jedné z kreseb je had, který nemá kapuci, ale je běžným symbolem na egyptských špercích. Hadi bez kapuce "měli konotace znovuzrození - svlékali kůži - a proto jsou zobrazováni v pohřební souvislosti," řekl Ogden. Hadi bez kapuce "byli zřejmě spojováni s bohyní Isis". Na další kresbě je zobrazena podle Ogdena palmová ratolest nebo kukuřičný klas, motivy související s plodností a znovuzrozením. Nejzáhadnější kresby pak ukazují něco, co by mohlo být semenem opiového máku uvnitř svatyně. Opium bylo v řecko-římském Egyptě poměrně hojně používáno k léčebným účelům, ale může mít souvislost i s vyvoláváním spánku, sny a smrtí a znovuzrozením.

Jak je možné, že se do sarkofágu dostalo tolik tekutých odpadních vod, není dosud známo.

Zdroje: www.insider.com, www.boredpanda.com, www.bbc.com, www.livescience.com

Tagy Alexandrie Egypt Jack Ogden kostra kresba sarkofág tekutina