Červi jsou obvykle v Antarktidě nalézáni v blízkosti zdrojů vody nebo v mokřadech, které jsou v Antarktidě velmi vzácné. Většina druhů červů jsou malí a žijí v půdě nebo v mechu. I přesto, že jsou červi v Antarktidě velmi vzácní, jsou důležitými součástmi ekosystému. Slouží jako potrava pro jiné živočichy a pomáhají při rozkládání organických látek a udržování kvalitní půdy. Vědci také studují červy v Antarktidě, aby zjistili více o životě v těchto extrémních podmínkách a o přizpůsobení se živočichů k životu v této oblasti.

Výjimka mezi antarktickými červy

Velikostně je zde však jedna skutečná výjimka. Eulagisca Gigantea je totiž červ velký asi jako veverka a vypadá jako zlá mimozemská vánoční ozdoba. Podívejte se sami:

Eulagisca gigantea je druh velkého plže, který žije obvykle v mořských vodách. Je rozšířen v Antarktidě a Jižním oceánu v hloubkách od 40 do 700 m.

Plž patří do čeledi Polydesmidae. Čeleď Polynoidae zahrnuje mnoho druhů krátkých a plochých mořských červů vyskytujících se po celém světě. Tělo tohoto plže (o němž se někdy hovoří i jako o červovi) může mít délku až kolem 20 cm při šířce 10 cm. Jeho hlavním zdrojem potravy jsou mrtvé ryby a korýši, které trhá na kousky pomocí silných mandibulí. Eulagisca gigantea je velmi vzácný druh a jeho populace je ohrožena především kvůli znečištění mořské vody a rybolovu.

To, že se tento červ vyskytuje i za polárním kruhem, je skutečně zázrak. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Děsivě vypadající červ

Eulagisca gigantea je dorzoventrálně zploštělý červ, jehož tělo má 40 článků s 15 páry elytra. Na hlavě má postranní tykadla a jakýsi chobot, který nese dvojici velkých čelistí a je dlouhý asi čtvrtinu délky celého organismu. Je šedohnědě zbarvený a bez vzorování. Právě ta část tohoto zvláštního tvora, která vypadá jako hlava bez očí, je ve skutečnosti zatahovací chobot - trubicovitá sací část úst, kterou šupinovka obvykle otočí naruby a složí do těla. Stejně jako skutečný Xenomorf, když je připraven se nakrmit, rozvine tento 7 cm dlouhý přívěsek a roztrhá svou kořist ostrými ústními částmi.

Antarktický šupinatý červ s výsuvnou ústní trubicí a tělem lemovaným děsivými zlatými štětinami, je skutečně velký zhruba jako veverka.

Poprvé byl tento druh popsán v roce 1906. Od té doby byl však zaznamenán pouze v několika málo lokalitách kolem ostrova Květnatý. Vědci se snaží zjistit více o tomto druhu a o jeho životním cyklu, ale kvůli jeho vzácnosti a omezenému výskytu je to obtížné. Eulagisca gigantea je chráněná a jeho ochrana je důležitá pro udržení rozmanitosti mořského ekosystému v této oblasti. Tito jedinci jsou aktivní lovci.

Zdroje: boingboing.net, en.wikipedia.org/wiki/Eulagisca_gigantea